Menu Luk

» Damon Younger stjæler fuldkommen billedet

Finale – Anmeldt af Morten Kibsgaard

Anmeldelse:

Når Danmark prøver at laver gyserfilm, så lykkes det ret sjældent. Faktisk har vi ikke fået en rigtig god dansk gyser siden Nattevagten fra 1994. Og mange mener i dag, at det faktisk heller ikke var en gyser.

Men lykkes det så nu her 24 år senere?

Vi har hvert fald været inde og se Finale, som er instrueret af Søren Juul Petersen og skrevet af Steen Langstrup.

Finale er måske ikke lige den første gyser, man får lyst til at se igen, hvis man prøver at skabe en uhyggelig stemning der hjemme. Men kigger man isoleret set på filmen, som er et dansk projekt indenfor en genre, der er rigtig svær at lykkes med. Så er Finale faktisk en fin film.

Man kan dog godt mærke, at det et niche-projekt, da budgettet ikke føles vildt højt. Det hele foregår på 2-3 lokationer, og det er de samme 7 mennesker, som går igen hele filmen igennem. Men det fungerer, et eller andet sted, ret godt alligevel.

Men lad os lige få rundet de negative ting, så vi kan afslutte med alle de positive.

Der er nemlig nogle ting, som irriterer ret meget mine øjne eller øre. Både store og ret små ting.

Hver gang vores hovedpersoner snakker til deres kæreste, siger de ”Skat” hele tiden.

De render rundt med klaptelefoner, som sender smileys, som var det en smartphone. Derudover har de også en macbook, så det er ikke engang fordi, det er sat i fortiden, selvom en af skuespillerne taler som i en Morten Korch film.

Normalt når man har en aften- eller nattevagt, har medarbejderne en alarm på sig som de kan trykke på, som så tilkalder det lokale politi, men her bliver pigerne nødt til at bruge deres klaptelefoner.

Det føles lidt som om, at filmen også gerne vil være en komedie, men den bliver aldrig rigtig helt sjov. Det virker hvert fald som om, at Belinda karakteren er skrevet som det komiske indslag, dog uden det rigtig lykkes.

Jeg synes det var ret unødvendigt, at skulle have scener med, som viste kvindernes bryster. Det virkede mest af alt, som om instruktøren havde set det meget i udenlandske gysere, og derfor skulle det også med her.

Filmen bruger også alt for langt tid på tankstationen. Det skulle helst kun have været 10-20 min. af filmens start, da det klart er det svageste i filmen.

Filmen kommer desværre heller ikke helt i mål, med en ret hurtig og halvdårlig opsat afslutning.

Men til gengæld er der virkelig også, nogle rigtige gode ting og sige om Finale.

Det første der skal have en kæmpe ros, er faktisk skuespilleren Damon Younger, som stjæler fuldkommen billedet, med sin rolle som The Ringmaster. Han er både intimiderende, utilregnelig og virkelig godt spillet.

Alt hvad der faktisk foregår, når vi ikke er på tankstation, er rigtig godt. Manus bliver bedre. Omgivelserne er skrammende, og skuespillet topper også. Her bliver filmen faktisk lidt en blanding af både Saw og Taken.

Effekterne er også rigtig gode, og langt bedre end man burde kunne forvente.

Nu var der virkelig skruet højt op i den biograf, som jeg sad og så filmen i, men der var hvert fald et par gode jump-scares.

Så på trods af alle de mange små irritationer, så er det fin gyserfilm.

Men jeg tror dog også, at jeg er lidt sødere ved filmen, nu hvor den er dansk, og det er så sjældent at vi laver en gyserfilm her hjemme.

[TheChamp-FB-Comments]

Finale

Instruktør: Søren Jull Petersen

Medvirkende: Anne Bergfeld, Karin Michelsen, Damon Younger, Mads Koudal

Genre: Gyser, Mysterie

Spilletid: 1 t. 40 min.

Premiere: 25. november 2018

Hvad synes du om filmen? 

[ratingwidget]

[Sassy_Social_Share] 

Trailer