BAFTA Prisen 2019 - Find vinderne her​

– Skrevet af Mille Lau

BAFTA’s – Det britiske svar på Oscar uddelingen fandt sted igår, og The Favorite blev aftenens helt store vinder med hele 7 priser.

Uddelingen foregik som vanligt i Royal Albert Hall og havde en perlerække af gæster på den røde løber. Ud over det, er det værd at nævne at Lady Gaga vandt i kategorien Bedste Originale Musik og er den første kvindelige vinder nogensinde. Netflix filmen Roma vandt blandt andre Bedste Film & Bedste Udenlandske Film.

Bedste Kvindelige birolle

  • Rachel Weisz/The Favourite (Vinder)
  • Emma Stone/The Favourtite
  • Claire Foy/First Man
  • Margot Robbie/Mary Queen of Scots
  • Amy Adams/Vice

 

Bedste Mandlige birolle

  • Mahershalalhashbaz Ali/Green Book (Vinder)
  • Adam Driver/BlacKkKlansman
  • Sam Rockwell/Vice
  • Timothée Chalamet/Beautiful Boy
  • Richard E. Grant/Can You Ever Forgive Me?

 

Bedste Kvindelige hovedrolle

  • Olivia Colman/The Favourite (Vinder)
  • Lady Gaga/A Star Is Born
  • Melissa McCarthy/Can You Ever Forgive Me?
  • Viola Davis/Widows
  • Glenn Close/The Wife

 

Bedste Mandlige hovedrolle

  • Rami Malek/Bohemian Rhapsody (Vinder)
  • Steve Coogan/Stan & Ollie
  • Bradley Cooper/A Star Is Born
  • Viggo Mortensen/Green Book
  • Christian Bale/Vice

 

Bedste film

  • Roma/Alfonso Cuarón (Vinder)
  • The Favourite/Yorgos Lanthimos
  • BlacKkKlansman/Spike Lee
  • Green Book/Peter Farrelly
  • A Star Is Born/Bradley Cooper

 

Bedste udenlandske film

  • Roma/Alfonso Cuarón (Vinder)
  • Dogman/Matteo Garrone
  • Cold War/Pawel Pawlikowski
  • Kapernaum/Nadine Labaki
  • Shoplifters/Hirokazu Koreeda

 

Årets bedste britiske film

  • The Favourite/Yorgos Lanthimos (Vinder)
  • Bohemian Rhapsody/Graham King
  • Beast/Michael Pearce
  • Stan&Ollie/Jon S. Baird
  • McQueen/Ian Bonhôte
  • You Were Never Really Here/Lynne Ramsay

 

Bedste originale musik

  • A Star Is Born (Vinder)
  • BlacKkKlansman
  • Mary Poppins Returns
  • Isle of Dogs
  • If Beale Street Could Talk

 

Enestående debut af en britisk manuskriptforfatter, instruktør eller producer

  • Michael Pearce/Beast (Vinder)
  • Lauren Dark/Beast (Vinder)
  • Sophie Harman/Pili
  • Richard Billingham/Ray & Liz
  • Jaqui Davies/Ray & Liz
  • Leanne Welham/Pili
  • Christopher Kelly/A Cambodian Spring
  • Dan Kokotajlo/Apostasy

 

Bedste visuelle effecter

  • Black Panther/Geoffrey E. Baumann, Dan Sudick, Craig Hammack (Vinder)
  • Fantastic Beasts – The Crimes of Grindelwald/ Tim Burke, Christian Manz
  • Avengers: Infinty War/Dan DeLeeuw, Kelly Port
  • First Man/J.D. Schwaim, Ian Hunter
  • Ready Player One/Matthew E. Butler

 

Bedste Redigering

  • Vice/Hank Corwin (Vinder)
  • Bohemian Phapsody/John Ottman
  • The Favourite/Yorgos Mavropsaridis
  • Roma/Alfonso Cuarón
    First Man/Tom Cross

 

Bedste Dokumentarfilm

  • Free Solo/Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi (Vinder)
  • They Shall Not Grow Old/Peter Jackson, Clare Olsssen
  • McQueen/Ian Bonhôte, Peter Ettedgui
  • RBG/Betsy West, Julie Cohen
  • Three Identical Strangers/Tim Wardle, Grace Hughes

 

Bedste cinematografi

  • Roma/Alfonso Cuarón (Vinder)
  • Bohemian Rhapsody/Newton Thomas Sigel
  • The Favourite/Robbie Ryan
  • Cold War/Lukaaz Zai
  • First Man/Linus Sandgren

 

Bedste adapterede manuskript

  • BlacKkKlansman (Vinder)
  • Can You Ever Forgive Me?
  • A Star Is Born
  • If Beale Street Could Talk
  • First Man

 

Bedste Kostumedesign

  • The Favourite/Sandy Powell (Vinder)
  • Bohemian Rhapsody/Julian Ray
  • Mary Poppins Return/Sandy Powell
  • The Ballad of Buster Scruggs/Mary Zophres
  • Mary Queen of Scots/Alexandra Byme

 

Bedste originale manuskript

  • The Favourite/Tony McNamara, Deborah Davis (Vinder)
  • Cold War/Pawel Pawlikowski
  • Green Book/Peter Farrelly
  • Vice/Adam McKay
  • Roma/Alfonso Cuarón

 

Bedste hår & make-up

  • The Favourite/Nadia Stacey (Vinder)
  • Bohemian Rhapsody/Mark Coulier, Jan Sewell
  • Stan & Ollie/Mark Coulier, Jeremy Wood
  • Vice/Greg Cannom, Kate Biscoe
  • Mary Queen of Scots/Jenny Shircore

 

Bedste Instruktion

  • Roma/Alfonso Cuarón (Vinder)
  • The Favourite/Yorgos Lanthimos
  • Cold War/Pawel Pawlikowski
  • BlacKkKlansman/Spike Lee
  • A Star Is Born/Bradley Cooper

 

Bedste animerede film

  • Spider-Man: Into the Spider-verse/Peter Ramsay, Rodney Rothman, Bob Persichet (Vinder)
  • The Incredibles 2/Brad Bird, John Walker
  • Isle of Dogs/Wes Anderson, Jeremy Da

 

Bedste lyd

  • Bohemian Phapsody (Vinder)
  • A Quiet Place
  • A Star Is Born
  • First Man
  • Mission: Impossible – Fallout

 

Rising Star

  • Letitia Wright (Vinder)
  • Jessie Buckley
  • Lakeith Stanfield
  • Barry Keoghan
  • Cynthia Erivo

 

Bedste kortfilm

  • 73 Cows/Alex Lockwood (Vinder)
  • Wale/Ed Speleers
  • The Field/Thomas Bidegain
  • Bachelor, 38/Angela Clarke