Danske Filmkritikere løfte sløret for, hvem der er i spil til årets Bodil-statuetter

– Skrevet af Martin Riis Larsen

I kampen om at blive ’Bedste danske film’ finder man Gustav Möllers Den skyldige, Paprika Steens Den tid på året, Niclas Bendixens Ditte & Louise, Isabella Eklöfs Holiday samt Anders Matthesen og Thorbjørn Christoffersens animationsfilm Ternet Ninja. Årets topscorere blev Den tid på året og Ditte & Louise med hver seks nomineringer.

Lørdag den 2. marts kl. 20.00 bliver Danmarks ældste filmpris, Bodilprisen, overrakt ved et storslået gallashow i København, hvor Stærekassen vil danne en smuk og historiefyldt ramme om årets prisuddeling. I dag kan Danske Filmkritikere afsløre, hvem der har mulighed for at modtage årets Bodil-statuetter.

Med hver seks nomineringer må Paprika Steens Den tid på året og Niclas Bendixens Ditte & Louise dele årets topscorerværdighed. Begge film er bl.a. nomineret til ’Bedste danske film’, hvor de skal konkurrere mod to spillefilmdebutanter i Gustav Möller med Den skyldige og Isabella Eklöf med Holiday, mens Anders Matthesen og Thorbjørn Christoffersen fuldender kvintetten med deres animationsfilm Ternet Ninja.

  • Nomineringer til Bodilprisen 2019:
  •  
  • Bedste danske film
  • Den skyldige (Gustav Möller)
  • Den tid på året (Paprika Steen)
  • Ditte & Louise (Niclas Bendixen)
  • Holiday (Isabella Eklöf)
  • Ternet Ninja (Anders Matthesen & Thorbjørn Christoffersen)
  •  
  • Bedste kvindelige hovedrolle
  • Ditte Hansen (Ditte & Louise)
  • Louise Mieritz (Ditte & Louise)
  • Paprika Steen (Den tid på året)
  • Victoria Carmen Sonne (Holiday)
  •  
  • Bedste mandlige hovedrolle
  • Anders Matthesen (Ternet Ninja)
  • Ardalan Esmaili (Charmøren)
  • Jakob Cedergren (Den skyldige)
  • Matt Dillon (The House That Jack Built)
  • Rasmus Bjerg (Så længe jeg lever)
  •  
  • Bedste kvindelige birolle
  • Karen-Lise Mynster (Den tid på året)
  • Katrine Greis-Rosenthal (Lykke-Per)
  • Lotte Andersen (Ditte & Louise)
  • Sofie Gråbøl (Den tid på året)
  • Soho Rezanejad (Charmøren)
  •  
  • Bedste mandlige birolle
  • Anders W. Berthelsen (Ditte & Louise)
  • Adam Brix (Ditte & Louise)
  • Jacob Lohmann (Den tid på året)
  • Lai Yde Holgaard (Holiday)
  • Lars Brygmann (Den tid på året)
  •  
  • Bedste ikke-amerikanske film
  • Burning (Lee Chang-dong)
  • Call Me By Your Name (Luca Guadagnino)
  • Grænse (Ali Abbasi)
  • Roma (Alfonso Cuarón)
  • Shoplifters (Hirokazu Koreeda)
  •  
  • Bedste amerikanske film
  • A Star Is Born (Bradley Cooper)
  • Florida Project (Sean S. Baker)
  • Lady Bird (Greta Gerwig)
  • The Shape of Water (Guillermo del Toro)
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Martin McDonagh)
  •  
  • Bedste dokumentarfilm
  • Bobbi Jene (Elvira Lind)
  • Fanget i de fries land (Camilla Magid)
  • Hjertelandet (Janus Metz & Sine Plambech)
  • Olegs krig – en barndom i krigens skygge (Simon Lereng Wilmont)
  • Skjold & Isabel (Emil Næsby Hansen)
  •  
  • Blockbuster Talentprisen
  • Elvira Lind, dokumentarinstruktør (Bobbi Jene)
  • Gustav Möller, instruktør (Den skyldige)
  • Isabella Eklöf, instruktør (Holiday)
  • Josephine Farsø, scenograf (Christian IV – den sidste rejse & Holiday)
  • Sofie Marie Kristensen, klipper (Brakland)

Vinderne afsløres Lørdag den 2. marts kl. 20.00

Herunder kan du se, eller gense, Bodil Prisen 2018