Bodilprisen 2019 – Og vinderen er…

– Skrevet af Morten Kibsgaard

Årets vinder Bedste danske film – Holiday har kun solgt ca. 3.000 billetter, men alligevel bliv filmsen den store vinder ved prisuddelingen  i aftes .  “Holiday” vandt for Bedste danske film, kvindelige hovedrolle, mandlige birolle og fotografering.

Derimod kunne det ikke blive til nogen priser til “Ternet Ninja“, af Anders Matthesen. Han kan dog trøste sig med billetsalg på 890.000 stk.

Netflix-filmen “Roma” vandt for Bedste ikke-amerikanske film.

Her er vinderne af årets Bodilpris 2019

Bedste danske film

Vinder: Holiday (Isabella Eklöf)

Nominerede:
– Den skyldige (Gustav Möller)
– Den tid på året (Paprika Steen)
– Ditte & Louise (Niclas Bendixen)
– Ternet Ninja (Anders Matthesen & Thorbjørn Christoffersen)

Bedste kvindelige hovedrolle

Vinder: Victoria Carmen Sonne (Holiday)

Nominerede:
– Ditte Hansen (Ditte & Louise)
– Louise Mieritz (Ditte & Louise)
– Paprika Steen (Den tid på året)

Bedste mandlige hovedrolle

Vinder: Jakob Cedergren (Den skyldige)

Nominerede:
– Anders Matthesen (Ternet Ninja)
– Ardalan Esmaili (Charmøren)
– Matt Dillon (The House That Jack Built)
– Rasmus Bjerg (Så længe jeg lever)

Bedste kvindelige birolle

Vinder: Katrine Greis-Rosenthal (Lykke-Per)

Nominerede:
– Karen-Lise Mynster (Den tid på året)
– Lotte Andersen (Ditte & Louise)
– Sofie Gråbøl (Den tid på året)
– Soho Rezanejad (Charmøren)

Bedste mandlige birolle

Vinder: Lai Yde Holgaard (Holiday)

Nominerede:
– Anders W. Berthelsen (Ditte & Louise)
– Adam Brix (Ditte & Louise)
– Jacob Lohmann (Den tid på året)
– Lars Brygmann (Den tid på året)

Bedste ikke-amerikanske film

Vinder: Roma (Alfonso Cuarón)

Nominerede:
– Burning (Lee Chang-dong)
– Call Me By Your Name (Luca Guadagnino)
– Grænse (Ali Abbasi)
– Shoplifters (Hirokazu Koreeda)

Bedste amerikanske film

Vinder: Florida Project (Sean S. Baker)

Nominerede:
– A Star Is Born (Bradley Cooper)
– Lady Bird (Greta Gerwig)
– The Shape of Water (Guillermo del Toro)
– Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Martin McDonagh)

Bedste dokumentarfilm

Vinder: Olegs krig – en barndom i krigens skygge (Simon Lereng Wilmont)

Nominerede:
– Bobbi Jene (Elvira Lind)
– Fanget i de fries land (Camilla Magid)
– Hjertelandet (Janus Metz & Sine Plambech)
– Skjold & Isabel (Emil Næsby Hansen)

Blockbuster Talentprisen

Vinder: Gustav Möller, instruktør (Den skyldige)

Nominerede:
– Elvira Lind, dokumentarinstruktør (Bobbi Jene)
– Isabella Eklöf, instruktør (Holiday)
– Josephine Farsø, scenograf (Christian IV – den sidste rejse & Holiday)
– Sofie Marie Kristensen, klipper (Brakland)