Her er alle de nominerede til årets mest prestigefulde filmprisuddeling

– Skrevet af Martin Riis Larsen

Årets mest prestigefulde filmprisuddeling i Hollywood – Oscar-uddelingen 2020 – bliver igen i år uden vært. Det meddeler tv-stationen ABC Television Entertainment, og fortsætte i samme spor som sidste år. 

Ikke så overraskende, af 1917, Once Upon a Time in Hollywood, Parasite og Joker er i blandt nomineringerne i kategorien Bedste film. Joker er topscoreren med 11 nomineringer.

The Cave, (Feras Fayyad) som er dansk-producerede, slap igennem nåleøjet, da den er er nomineret i kategorien bedste dokumentarfilm. 

Feras Fayyad er Instruktør, skribent, radioproducer og født i Syrien. Feras Fayyad har en bachelor fra den internationale film- og tv-skole EICAR i Paris.

Fayyad har lavet en række film om Syrien og har også som skribent haft fokus på emner fra sit hjemland. Han har blandt andet instrueret ‘Damascus and the Last Manifestations’ (2011), ‘On the Other Side’ (2012), ‘Behind the White Color’ (2014) og ‘My Escape’ (2016).

‘De sidste mænd i Aleppo’ (2017), instrueret af Fayyad og med Steen Johannessen som medinstruktør, vandt den internationale dokumentarfilmkonkurrence ved Sundance Filmfestivalen samt hovedprisen på CPH:DOX. Filmen blev siden nomineret til en Oscar for bedste dokumentarfilm og vandt prisen for Outstanding Current Affairs Documentary ved Emmy Awards for nyheder og dokumentar.

I 2019 kom endnu en dokumentarfilm fra krigen i Syrien, ‘The Cave’, der vandt en publikumspris ved verdenspremieren på Toronto Film Festival. ‘The Cave’ er nu også indstillet til en Oscar statuette

Bedste film
Ford v Ferrari
The Irishman
Jojo Rabbit
Joker
Little Women
Marriage Story
1917
Once Upon a Time in Hollywood
Parasite

Bedste instruktør
Martin Scorsese (The Irishman)
Todd Phillips (Joker)
Sam Mendes (1917)
Quentin Tarantino (Once Upon a Time in Hollywood)
Bong Joon-ho (Parasite)

Bedste kvindelige hovedrolle
Cynthia Erivo (Harriet)
Scarlett Johansson (Marriage Story)
Saoirse Ronan (Little Women)
Charlize Theron (Bombshell)
Renée Zellweger (Judy)

Bedste mandlige hovedrolle
Antonio Banderas (Pain and Glory)
Leonardo DiCaprio (Once Upon a Time in Hollywood)
Adam Driver (Marriage Story)
Joaquin Phoenix (Joker)
Jonathan Pryce (The Two Popes)

Bedste kvindelige birolle
Kathy Bates (Richard Jewell)
Laura Dern (Marriage Story)
Scarlett Johansson (Jojo Rabbit)
Florence Pugh (Little Women)
Margot Robbit (Bombshell)

Bedste mandlige birolle
Tom Hanks (A Beautiful Day in the Neighborhood)
Anthony Hopkins (The Two Popes)
Al Pacino (The Irishman)
Joe Pesci (The Irishman)
Brad Pitt (Once Upon a Time in Hollywood)

Bedste adapterede manuskript
The Irishman
Jojo Rabbit
Joker
Little Women
The Two Popes

Bedste originale manuskript
Knives Out
Marriage Story
1917
Once Upon a Time in Hollywood
Parasite

Bedste animationsfilm
How to Train Your Dragon: The Hidden World
I Lost My Body
Klaus
Missing Link
Toy Story 4

Bedste dokumentar
American Factory
The Cave
The Edge of Democracy
For Sama
Honeyland

Bedste internationale film
Corpus Christi
Honeyland
Les Miserables
Pain and Glory
Parasite

Bedste fotografering
The Irishman
Joker
The Lighthouse
1917
Once Upon a Time in Hollywood

Bedste kostumer
The Irishman
Jojo Rabbit
Joker
Little Women
Once Upon a Time in Hollywood

Bedste redigering
Ford v Ferrari
The Irishman
Jojo Rabbit
Joker
Parasite

Bedste makeup og hår
Bombshell
Joker
Judy
Maleficent: Mistress of Evil
1917

Bedste musik
Joker
Little Women
Marriage Story
1917
Star Wars: The Rise of Skywalker

Bedste sang
I Can’t Let You Throw Yourself Away (Toy Story 4)
(I’m Gonna) Love Me Again (Rocketman)
I’m Standing With You (Breakthrough)
Into the Unknown (Frozen II)
Stand Up (Harriet)

Bedste production design
The Irishman
Jojo Rabbit
1917
Once Upon a Time in Hollywood
Parasite

Bedste lydredigering
Ford v Ferrari
Joker
1917
Once Upon a Time in Hollywood
Star Wars: The Rise of Skywalker

Bedste lydmiks
Ad Astra
Ford v Ferrari
Joker
1917
Once Upon a Time in Hollywood

Bedste visuelle effekter
Avengers: Endgame
The Irishman
The Lion King
1917
Star Wars: The Rise of Skywalker

Bedste animerede kortfilm
Dcera
Hair Love
Kitbull
Memorable
Sister

Bedste korte dokumentar
In the Absence
Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl)
Life Overtakes Me
St. Louis Superman
Walk Rn Cha-Cha

Bedste kortfilm
Brotherhood
Nefta Football Club
The Neighbors’ Window
Saria
A Sister