Her er vinderne af de største Golden Globe-priser

Den danske film ‘Druk’ måtte gå tomhændet hjem fra prisuddelingen.

Den helt store vinder blev filmen ‘Nomadland’, der modtog prisen for ‘Bedste film’, mens ‘The Crown’ løb med titlen ‘Bedste tv-serie’.

Også filmen ‘Borat Subsequent Moviefilm’ blev en af nattens store vindere. Filmen modtog en Golden Globe for ‘Bedste komediefilm’, og Sacha Baron Cohen modtog prisen for ‘Bedste mandlige skuespiller’ for sin rolle som den kasakhiske journalist Borat i filmen.


‘Druk’ af instruktør Thomas Vinterberg, der ellers var spået fine chancer i kategorien ‘Bedste ikke-engelsksprogede film’, måtte se sig slået af den amerikanske film ‘Minari’. Den handler om en sydkoreansk familie i USA, og store dele af handlingen foregår derfor på koreansk.

Heller ikke serien ‘The Undoing’, der er instrueret af Susanne Bier, fik nogen priser med hjem.

Årets Golden Globe-show foregik delvist live og delvist virtuelt med Tina Fey og Amy Poehler som værtspar.

Bedste film (drama)
‘Nomadland’
‘The Father’
‘Mank’
‘Promising Young Woman’
‘The Trial of the Chicago 7’

Bedste film (komedie eller musical)
‘Borat Subsequent Moviefilm’
‘Hamilton’
‘Music’
‘Palm Springs’
‘The Prom’

Bedste filminstruktør
David Fincher – ‘Mank’
Regina King – ‘One Night in Miami’
Aaron Sorkin – ‘The Trial of the Chicago 7’
Chloe Zhao – ‘Nomadland’
Emerald Fennell – ‘Promising Young Woman’

Bedste ikke-engelsksprogede film
‘Druk’, Danmark
‘La Llorona’, Guatamala/Frankrig
‘The Life Ahead’, Italien
‘Minari’, USA
‘Two of Us’, Frankrig/USA

Bedste mandlige skuespiller (film)
Chadwick Boseman, – ‘Ma Rainey’s Black Bottom’
Riz Ahmed – ‘The Sound of Metal’
Anthony Hopkins – ‘The Father’
Gary Oldman – ‘Mank’
Tahar Rahim – ‘The Mauritanian’

Bedste kvindelige skuespiller (film)
Viola Davis – ‘Ma Rainey’s Black Bottom’
Andra Day – ‘The United States vs. Billie Holiday’
Vanessa Kirby – ‘Pieces of a Woman’
Frances McDormand – ‘Nomadland’
Carey Mulligan – ‘Promising Young Woman’

Bedste filmmanuskript
Emerald Fennell – ‘Promising Young Woman’
Jack Fincher – ‘Mank’
Aaron Sorkin – ‘The Trial of the Chicago 7’
Florian Zeller, Christopher Hampton – ‘The Father’
Chloe Zhao – ‘Nomadland’

Bedste dramaserie
‘The Crown’
‘Lovecraft Country’
‘The Mandalorian’
‘Ozark’
‘Ratched’

Bedste komedieserie
‘Emily in Paris’
‘The Flight Attendant’
‘Schitt’s Creek’
‘The Great’
‘Ted Lasso’

Bedste mandlige hovedrolle (dramaserie)
Jason Bateman – ‘Ozark’
Josh O’Connor – ‘The Crown’
Bob Odenkirk – ‘Better Call Saul’
Al Pacino – ‘Hunters’
Matthew Rhys – ‘Perry Mason’

Bedste kvindelige hovedrolle (dramaserie)
Olivia Colman – ‘The Crown’
Jodie Comer – ‘Killing Eve’
Emma Corrin – ‘The Crown’
Laura Linney – ‘Ozark’
Sarah Paulson – ‘Ratched’

Bedste mandlige hovedrolle (komedieserie)
Don Cheadle – ‘Black Monday’
Nicholas Hoult – ‘The Great’
Eugene Levy – ‘Schitt’s Creek’
Jason Sudeikis – ‘Ted Lasso’
Ramy Youssef – ‘Ramy’

Bedste kvindelige hovedrolle (komedieserie)
Lily Collins – ‘Emily in Paris’
Kaley Cuoco – ‘The Flight Attendant’
Elle Fanning – ‘The Great’
Jane Levy – ‘Zoey’s Extraordinary Playlist’
Catherine O’Hara – ‘Schitt’s Creek’

Bedste tv-serie (miniserie eller tv-film)
‘Normal People’
‘The Queen’s Gambit’
‘Small Axe’
‘The Undoing’
‘Unorthodox’

Bedste mandlige hovedrolle (miniserie eller tv-film)
Bryan Cranston – ‘Your Honor’
Jeff Daniels – ‘The Comey Rule’
Ethan Hawke – ‘The Good Lord Bird’
Hugh Grant – ‘The Undoing’
Mark Ruffalo – ‘I Know This Much Is True’

Bedste kvindelige hovedrolle (miniserie eller tv-film)
Cate Blanchett – ‘Mrs. America’
Daisy Edgar-Jones ‘Normal People
Shira Haas – ‘Unorthodox’
Nicole Kidman – ‘The Undoing’
Anya Taylor-Joy – ‘The Queen’s Gambit’