Her er vinderne ved Golden Globe

– Skrevet af Martin Riis Larsen

Den helt store vinder blev filmen ‘1917’, der løb med prisen for bedste film. Den er instrueret af den britiske instruktør Sam Mendes og handler om Første Verdenskrig.

Den slog konkurrenter som ‘Joker’, ‘The Irishman’ og ‘Marriage Story’. Sam Mendes vandt desuden prisen som bedste instruktør. – Det er en stor overraskelse, lød det efterfølgende fra Sam Mendes.

Derudover vandt både Joaquin Phoenix og Brad Pitt for deres præstationer, mens Tarantinos Once Upon a Time… in Hollywood blev aftenens største vinder med tre priser (birolle, manus, bedste komedie/musical). Og Taron Egerton fik sin pris for Elton John-filmen Rocketman.

Sensationen Parasite vandt selvfølgelig for bedste udenlandske film, men filmen vandt hverken for bedste drama eller instruktør

Herunder kan du se vinderne i de forskellige kategorier:

Bedste dramafilm
Vinderen: 1917
The Irishman
Joker
Marriage Story
The Two Popes

Bedste film – musical eller komedie
Dolemite is my Name
Jojo Rabbit
Knives Out – Var det mord?
Vinderen: Once Upon A Time… in Hollywood
Rocketman

Bedste instruktør
Bong Joon-ho – Parasite
Vinderen: Sam Mendes – 1917
Quentin Tarantino – Once Upon A Time… in Hollywood
Martin Scorsese – The Irishman
Todd Phillips – Joker

Bedste kvindelige skuespiller i en dramafilm
Cynthio Erivo – Harriet
Scarlett Johansson – Marriage Story
Soairse Ronana – Little Women
Charlize Theron – Bombshell
Vinderen: Renee Zellweger – Judy

Bedste mandlige skuespiller i en dramafilm
Christian Bale – Le Mans ’66
Antonio Banderas – Smerte og ære
Adam Driver – Marriage Story
Vinderen: Joaquin Phoenix – Joker
Jonathan Pryce – The Two Popes

Bedste kvindelige skuespiller i en komedie eller musical
Vinderen: Awkwafina – The Farewell
Ana de Armas – Knives Out – Var det mord?
Beanie Feldstein – Booksmart
Emma Thompson – Late Night
Cate Blanchett – Where’d You Go Bernadette

Bedste mandlige skuespiller i en komedie eller musical
Daniel Craig – Knives Out – Var det mord?
Roman Griffin Davis – Jojo Rabbit
Leonardo DiCaprio – Once Upon A Time… in Hollywood
Vinderen: Taron Egerton – Rocketman
Eddie Murphy – Dolemite Is My Name

Bedste kvindelige birolle i enhver genre
Annette Benning – The Report
Margot Robbie – Bombshell
Jennifer Lopez – Hustlers
Kathy Bates – Richard Jewell
Vinderen: Laura Dern – Marriage Story

Bedste mandlige birolle i enhver genre
Tom Hanks – A Beautiful Day in the Neighborhood
Al Pacino – The Irishman
Joe Pesci – The Irishman
Vinderen: Brad Pitt – Once Upon A Time… in Hollywood
Anthony Hopkins – The Two Popes

Bedste udenlandske film
The Farewell
Smerte og ære
Portræt af en kvinde i flammer
Vinderen: Parasite
Les Misérables

Bedste animationsfilm
Frost 2
Løvernes konge
Vinderen: Mysteriet om Hr. Link
Toy Story 4
Sådan træner du din drage 3

Bedste manuskript
Marriage Story
Parasite
The Two Popes
Vinderen: Once Upon A Time… in Hollywood
The Irishman

Bedste originale musik:
Motherless Brooklyn
Little Women
Vinderen: Hildur Guonadottir – Joker
1917
Marriage Story

Bedste originale sang:
Beautiful Ghosts – CATS
Vinderen: I’m Gonna Love Me Again – Rocketman
Into the Unknown – Frost 2
Spirit – Løvernes konge
Stand Up – Harriet

TV-PRISERNE:

Bedste tv-serie – Drama
Big Little Lies
The Crown
Killing Eve
The Morning Show
Vinderen: Succession

Bedste tv-serie – Komedie
Barry
Vinderen: Fleabag
The Kominsky Method
The Marvelous Mrs. Maisel
The Politician

Bedste miniserie eller tv-film
Catch-22
Vinderen: Chernoby.
Fosse/Verdon
The Loudest Voice
Unbelievable

Bedste skuespiller i en tv-serie – Drama
Vinderen: Brian Cox – Succession
Kit Harington – Game of Thrones
Rami Malek – Mr. Robot
Tobias Menzies – The Crown
Billy Porter – Pose

Bedste skuespillerinde i en tv-serie – Drama
Jennifer Aniston – The Morning Show
Jodi Comer – Killing Eve
Nicole Kidman – Big Little Lies
Reese Witherspoon – The Morning Show
Vinderen: Olivia Colman – The Crown

Bedste skuespiller i en tv-serie – komedie
Ben Platt – The Politician
Paul Rudd – Living with Yourself
Vinderen: Rami Yousef – Rami
Bill Hader – Barry
Michael Douglas – The Kominsky Method

Bedste skuespillerinde i en tv-serie – Komedie
Christina Applegate – Dead to Me
Vinderen: Phoebe Waller-Bridge – Fleabag
Natasha Lyonne – Russian Doll
Kirsten Dunst – On Becoming a God in Central Florida
Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel

Bedste skuespiller i en miniseries eller tv-film
Chris Abbott – Catch 22
Sacha Baron Cohen – The Spy
Vinderen: Russell Crowe – The Loudest Voice
Jared Harris – Chernobyl
Sam Rockwell – Fosse/Verdon

Bedste skuespillerinde i en miniseries eller tv-film
Vinderen: Michelle Williams – Fosse/Verdon
Helen Mirren – Catherine the Great
Merritt Wever – Unbelievable
Kaitlyn Dever – Unbelievable
Joey King – The Act

Bedste skuespiller i en birolle i en serie, miniseries eller tv-film
Alan Arkin – The Kominsky Method
Kieran Culkin – Succession
Andrew Scott – Fleabag
Vinderen: Stellan Skarsgård – Chernobyl
Henry Winkler – Barry

Bedste skuespillerinde en birolle i en serie, miniseries eller tv-film
Meryl Streep – Big Little Lies
Helena Bonham Carter – The Crown
Emily Watson – Chernobyl
Vinderen: Patricia Arquette – The Act
Toni Collette – Unbelievable