Verdens fornemste filmpris blev i nat uddelt i Hollywood. Herunder kan du se alle Oscar-vinderne.

– Skrevet af Martin Riis Larsen

Natten til mandag var Hollywoods elite sammen for 91. gang for at hylde sig selv og hinanden i et kæmpe gallashow, hvor Oscar-akademiets medlemmer havde stemt om, hvem der skulle have de eftertragtede priser i 24 kategorier.

Danmarks Oscar-håb i Viggo Mortensen blev slukket, da den amerikanske skuespiller Rami Malek snuppede prisen for sit portræt af Freddie Mercury i filmen ‘Bohemian Rhapsody’. Det var Rami Maleks første nominering til en Oscar, og han fik rollen i sidste øjeblik, da en anden skuespiller, Sacha Baron Cohen, måtte forlade projektet.

Derudover var Glenn Close nomineret for sin rolle i ‘The Wife’, som er delvist produceret af det danske produktionsselskab Meta Film. Det var syvende gang, Glenn Close var nomineret, men Oscaren gik til Olivia Colman for hendes rolle i ‘The Favourite’.

Herunder kan se vinderne i de forskellige kategorier.

Bedste film

Vinder: ‘Green Book’

Nominerede:
– ‘Black Panther’
– ‘BlacKkKlansman’
– ‘Bohemian Rhapsody’
– ‘The Favourite’
– ‘Roma’
– ‘A Star Is Born’
– ‘Vice’

Bedste instruktør

Vinder: Alfonso Cuarón (‘Roma’)

Nominerede:
– Spike Lee (‘BlacKkKlansman’)
– Pawel Pawlikowski (‘Cold War’)
– Yorgos Lanthimos (‘The Favourite’)
– Adam McKay (‘Vice’)

Bedste mandlige hovedrolle

Vinder: Rami Malek (‘Bohemian Rhapsody’)

Nominerede:
– Christian Bale (‘Vice’)
– Bradley Cooper (‘A Star Is Born’)
– Willem Dafoe (‘At Eternity’s Gate’) 
– Viggo Mortensen (‘Green Book’)

Bedste kvindelige hovedrolle

Vinder: Olivia Colman (‘The Favourite’)

Nominerede:
– Yalitza Aparicio (‘Roma’)
– Glenn Close (‘The Wife’)  
– Lady Gaga (‘A Star Is Born’)
– Melissa McCarthy (‘Can You Ever Forgive Me?’)

Bedste kvindelige birolle

Vinder: Regina King (‘If Beale Street Could Talk’)

Nominerede:
– Amy Adams (‘Vice’)
– Marina De Tavira (‘Roma’)
– Emma Stone (‘The Favourite’)
– Rachel Weisz (‘The Favourite’)

Bedste mandlige birolle

Vinder: Mahershala Ali (‘Green Book’)

Nominerede:
– Adam Driver (‘BlacKkKlansman’)
– Sam Elliot (‘A Star Is Born’)
– Richard E. Grant (‘Can You Ever Forgive Me?’)
– Sam Rockwell (‘Vice’)

Bedste originale manuskript

Vinder: ‘Green Book’

Nominerede:
– ‘The Favourite’
– ‘First Reformed’
– ‘Roma’
– ‘Vice’

Bedste adapterede manuskript

Vinder: ‘BlacKkKlansman’

Nominerede:
– ‘The Balad of Buster Scruggs’
– ‘Can You Ever Forgive Me?’
– ‘If Beale Street Could Talk’
– ‘A Star Is Born’

Bedste filmmusik

Vinder: ‘Black Panther’

Nominerede:
– ‘BlacKkKlansman’
– ‘If Beale Street Could Talk’
– ‘Isle of Dogs’
– ‘Mary Poppins Returns’

Bedste originale sang

Vinder: Shallow (‘A Star Is Born’)

Nominerede:
– All The Stars (‘Black Panther’)
– I’ll Fight (‘RBG’)
– The Place Where Lost Things Go (‘Mary Poppins Returns’)
– When A Cowboy Trades His Spurs For Wings (‘The Ballad of Buster Scruggs’)

Bedste udenlandske film

Vinder: ‘Roma’ (Mexico)

Nominerede:
– ‘Capernaum’ (Libanon)
– ‘Cold War’ (Polen)
– ‘Never Look Away’ (Tyskland)
– ‘Roma’ (Mexico)
– ‘Shoplifters’ (Japan)

Bedste dokumentar

Vinder: ‘Free Solo’

Nominerede:
– ‘Hale County This Morning This Evening’
– ‘Minding The Gap’
– ‘Of Fathers and Sons’
– ‘RBG’

Bedste kortfilm

Vinder: ‘Skin’

Nominerede:
– ‘Detainment’
– ‘Fauve’
– ‘Marguerite’
– ‘Mother’

Bedste animationsfilm

Vinder: ‘Spider-Man: Into the Spider-Verse’

Nominerede:
– ‘Incredibles 2’
– ‘Isle of Dogs’
– ‘Mirai’
– ‘Ralph Breaks the Internet’

Bedste kostumedesign

Vinder: Ruth Carter (‘Black Panther’)

Nominerede:
– Mary Zophres (‘The Ballad of Buster Scruggs’)
– Sandy Powell (‘The Favourite’)
– Sandy Powell (‘Mary Poppins Returns’)
– Alexandra Byrne (‘Mary Queen of Scots’)’

Bedste korte dokumentar

Vinder: ‘Period. End of Sentence.’

Nominerede:
– ‘Black Sheep’
– ‘End Game’
– ‘Lifeboat’
– ‘A Night at The Garden’

Bedste redigering

Vinder: ‘Bohemian Rhapsody’

Nominerede:
– ‘BlacKkKlansman’
– ‘The Favourite’
– ‘Green Book’
– ‘Vice’

Bedste animerede kortfilm

Vinder: ‘Bao’

Nominerede:
– ‘Animal Behaviour’
– ‘Late Afternoon’
– ‘One Small Step’
– ‘Weekends’

Bedste visuelle effekter

Vinder: ‘First Man’

Nominerede:
– ‘Avengers: Infinity War’
– ‘Christopher Robin’
– ‘Ready Player One’
– ‘Solo: A Star Wars Story’

Bedste lydmixing

Vinder: ‘Bohemian Rhapsody’

Nominerede:
– ‘Black Panther’
– ‘First Man’
– ‘Roma’
– ‘A Star Is Born’

Bedste lydredigering

Vinder: ‘Bohemian Rhapsody’

Nominerede:
– ‘Black Panther’
– ‘First Man’
– ‘A Quiet Place’
– ‘Roma’

Bedste makeup og styling

Vinder: Greg Cannom, Kate Biscoe og Patricia Dehaney (‘Vice’)

Nominerede:
– Göran Lundström og Pamela Goldammer (‘Border’)
– Jenny Shircore, Marc Pilcher og Jessica Brooks (‘Mary Queen of Scots’)

Bedste scenografi

Vinder: ‘Black Panther’

Nominerede:
– ‘The Favourite’
– ‘First Man’
– ‘Mary Poppins Returns’
– ‘Roma’

Bedste fotografering

Vinder: ‘Roma’

Nominerede:
– ‘Cold War’
– ‘The Favourite’
– ‘Never Look Away’
– ‘A Star is Born’

(Kilder: dr.dk, tv2.dk, Ritzau Scanpix)

[TheChamp-FB-Comments]