Danmarks Film Akademi har hylderet Dansk film med Robert Prisen - Se vinderne her​

– Skrevet af Martin Riis Larsen

Årets helt store vinder med 8 Robert-statuetter blev den danske thriller Den Skyldige, der bl.a. vandt for bedste danske spillefilm, bedste mandlige hovedrolle, bedste instruktør og flere tekniske priser. Herudover snuppede bl.a. tidens bedst sælgende danske film Ternet Ninja hele tre priser. 

Blockbuster Publikumspris gik til ungdomsfilmen Team Albert med den populær youtuber Albert Dyrlund.

  • Årets danske spillefilm
  • Den skyldige (Vinder)
  • Ditte & Louise
  • Journal 64
  • Lykke-Per
  • The House That Jack Built
  •  
  • Årets børne- og ungdomsfilm
  • Brakland
  • Landet af glas
  • Ternet Ninja (Vinder)
  • Vildheks
  • Vitello
  •  
  • Årets instruktør
  • Bille August / Lykke-Per
  • Christoffer Boe / Journal 64
  • Gustav Möller / Den skyldige (Vinder)
  • Isabella Eklöf / Holiday
  • Lars von Trier / The House That Jack Built
  •  
  • Årets originale manuskript
  • Ditte Hansen & Louise Mieritz / Ditte & Louise
  • Gustav Möller & Emil Nygaard Albertsen / Den skyldige (Vinder)
  • Jakob Weis / Den tid på året
  • Johanne Algren & Isabella Eklöf / Holiday
  • Lars von Trier / The House That Jack Built
  •  
  • Årets mandlige hovedrolle
  • Baard Owe / Christian IV – Den sidste rejse
  • Esben Smed / Lykke-Per
  • Jakob Cedergren / Den skyldige (Vinder)
  • Matt Dillon / The House That Jack Built
  • Rasmus Bjerg / Så længe jeg lever

Årets kvindelige hovedrolle
Ditte Hansen / Ditte & Louise
Katrine Greis-Rosenthal / Lykke-Per (Vinder)
Louise Mieritz / Ditte & Louise
Paprika Steen / Den tid på året
Victoria Carmen Sonne / Holiday

  • Årets mandlige birolle
  • Adam Brix / Ditte & Louise
  • Anders W. Berthelsen / Ditte & Louise
  • Benjamin Kitter / Lykke-Per
  • Fares Fares / Journal 64 (Vinder)
  • Jacob Lohmann / Den tid på året
  •  
  • Årets kvindelige birolle
  • Fanny Leander Bornedal / Journal 64
  • Jessica Dinnage / Den skyldige (Vinder)
  • Julie Christiansen / Lykke-Per
  • Karen-Lise Mynster / Den tid på året
  • Sofie Gråbøl / Den tid på året
  • Årets engelsksprogede film
  • A Star is Born
  • Call Me By Your Name
  • The Florida Project
  • The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing Missouri (Vinder)
  •  
  • Årets ikke-engelsksprogede film
  • Burning
  • Cold War
  • Grænse (Vinder)
  • Roma
  • Shoplifter