Robert Prisen 2020 - Her er alle nomineringerne

– Skrevet af Martin Riis Larsen

Robert Prisen er Danmarks vigtigste og vægtigste hæder til dem, der har udmærket sig inden for de filmfaglige discipliner i det forgangne år. Det er Danmarks Film Akademi som står bag prisen, og den grafisk markante statuette vejer netop tungt i form og betydning for alle film- og tv-professionelle herhjemme, fordi det er deres mange kollegaer i FilmAkademiet der nominerer og vælger modtagerne af den prestigefulde pris.

Danmarks Film Akademi blev stiftet af en lang række personer med faglig tilknytning til filmbranchen i 1982, og i 1984 blev Robert Prisen afholdt for første gang. Filmakademiets formål er at fremme filmen som selvstændig kunstart.

Den mest omfattende begivenhed, som Filmakademiet står for, er uddelingen af årets Robert-priser. Et underholdende show men også en begivenhed, hvor filmbranchen mødes i festligt lag for at anerkende kolleger for deres ypperste indsats i løbet af det forgangne filmår.

Årets danske spillefilm
– Danmarks sønner / Hyæne Film
– Dronningen / Nordisk Film 
– Før frosten / Nordisk Film 
– Onkel / 88miles
– Ser du månen

Årets børne- og ungdomsfilm
– Gooseboy / SF Studios Productionn
– Hacker / Toolbox Film
– Mugge & vejfesten / New Creations & Zentropa
– Skammerens datter II – Slangens gave / Nepenthe Film
– Valhalla / Profile Pictures

Årets instruktør
– Frelle Petersen / Onkel
– May el-Toukhy / Dronningen
– Michael Noer / Før frosten
– Niels Arden Oplev & Anders W. Berthelsen / Ser du månen, Daniel
– Ulaa Salim / Danmarks sønner

Årets originale manuskript
– Frelle Petersen / Onkel
– Jesper Fink & Michael Noer / Før frosten
– Maren Louise Käehne & May el-Toukhy / Dronningen
– Marie Grahtø / Psykosia
– Ulaa Salim / Danmarks sønner

Årets adapterede manuskript
– Anders Thomas Jensen / Ser du månen, Daniel
– Bo Hr. Hansen / Harpiks
– Gunnar A. K. Järvstad / Skammerens datter II – Slangens gave
– Lars Husum / De frivillige
– Mikael Wulff & Anders Morgenthaler / Mugge & vejfesten

Årets mandlige hovedrolle
– Dar Salim / Til vi falder
– Esben Smed / Ser du månen, Daniel
– Gustav Lindh / Dronningen
– Jesper Christensen / Før frosten
– Zaki Youssef / Danmarks sønner

Årets kvindelige hovedrolle
– Christine Sønderris / Cutterhead
– Clara Rosager / Før frosten
– Jette Søndergaard / Onkel
– Trine Dyrholm / Dronningen
– Victoria Carmen Sonne / Usynligt hjerte

Årets mandlige birolle
– Anders Brink Madsen / De frivillige
– Anders Matthesen / De frivillige
– Anders W. Berthelsen / Ser du månen, Daniel
– Elliott Crosset Hove / Før frosten
– Magnus Krepper / Dronningen

Årets kvindelige birolle
– Amanda Collin / Harpiks
– Christiane Gjellerup Koch / Ser du månen, Daniel
– Ghita Nørby / Før frosten
– Sofie Torp / Ser du månen, Daniel
– Victoria Carmen Sonne / Psykosia

Årets scenograf
– Josephine Farsø / Harpiks
– Knirke Madelung / Ser du månen, Daniel
– Mia Stensgaard / Dronningen
– Peter Grant / Valhalla
– Søren Schwarzberg / Før frosten

Årets fotograf
– Eric Kress / Ser du månen, Daniel
– Jasper J. Spanning / Dronningen
– Kasper Tuxen / Valhalla
– Niels Thastum / Selvmordsturisten
– Sturla Brandth Grøvlen / Før frosten

Årets kostumier
– Louize Nissen / Før frosten
– Marquet K. Lee / Harpiks
– Rebecca Richmond / Dronningen
– Stine Thaning / Ser du månen, Daniel
– Susie Bjørnvad / De frivillige

Årets sminkør
– Anne Cathrine Sauerberg / Dronningen
– Bjørg Serup / Før frosten
– Jenny Fred / Ser du månen, Daniel
– Salla Yli-Luopa & Kristín Júlla Kristjánsdóttir / Valhalla
– Sara Sofia Kasper / Harpiks

Årets klipper
– Adam Nielsen / Før frosten
– Anne Østerud & Lars Therkelsen / Ser du månen, Daniel
– Jakob Juul Toldam / Cutterhead
– Rasmus Stensgaard Madsen / Dronningen
– Sofie Marie Kristensen / Harpiks

Årets sounddesigner
– Anne Gry Friis Kristensen & Sigrid DPA Jensen / Harpiks
– Bo Asdal & Thomas Huus / Skammerens datter II – Slangens gave
– Lars Halvorsen / Cutterhead
– Morten Green, Oskar Skriver & Nino Jacobsen / Før frosten
– Oskar Skriver & Nino Jacobsen / Dronningen

Årets score
– Anne Gry Friis Kristensen & Andreas Pallisgaard / Harpiks
– Jeppe Kaas / Skammerens datter II – Slangens gave
– Johan Söderqvist / Ser du månen, Daniel
– Jon Ekstrand / Dronningen
– Søs Gunver Ryberg / Cutterhead

Årets originale sang
– ‘Bleed For It’ – Julian Winding, Komp: Julian Winding / Victim of Love
– ‘Mod Nord’ – Szhirley, Komp: Poul Halberg & Wikke & Rasmussen / Gooseboy
– ‘One last time’ – Hess is more feat. Okay Kaya, Komp.: Mikkel Hess & Kaya Wilkins / – Selvmordsturisten

Årets visuelle effekter
– Alexander Schepelern & Christian Sjöstedt / Gooseboy
– Geoffrey Hancock & Morten Jacobsen / Skammerens datter II – Slangens gave
– Ivar Rystad / Ser du månen, Daniel
– Jonas Drehn & Jan Tvilling / Valhalla
– Peter Hjorth / Psykosia

Årets kortfilm: Fiktion / Animation
– En flirt / Super16 & Made By Us
– Forestillingen om Juliane / Den Danske Filmskole
– Lille a / Bacon Productions A/S

Årets kortfilm: Dokumentar
– Amfi / 73collective,
– Morfar flytter hjemmefra? / New Tales
– Natbus / Den Danske Filmskole
– Sam and the Plant Next Door / Whatnot Film
– Villa Villekulla / Den Danske Filmskole

Årets dokumentarfilm
– Cold Case Hammarskjöld / Wingman Media
– Forglem mig ej / Final Cut For Rea
– Krigsfotografen / Good Company Pictures
– Q’s Barbershop / Made in Copenhagen ApS
– The Cave / Danish Documentary & Nat Geo Docs

Årets engelsksprogede film
– Green Book 
– Joker
– Marriage Story
– Once Upon a Time in Hollywood

Årets ikke-engelsksprogede film
– Kapernaum / Instr.: Nadine Labaki
– Kvinde på krigsstien / Instr.: Benedikt Erlingsson
– Lazzaro den lykkelige / Instr.: Alice Rohrwacher
– Parasite / Instr.: Bong Joon Ho
– Smerte og ære / Instr.: Pedro Almodóvar