Robert Prisen: De nominerede 2021

– Skrevet af Martin Larsen

Danmarks Film Akademi har i dag offentliggjort årets Robert-nomineringer, som traditionen tro hylder dansk film og tv.

Denne 36. omgang bliver ligesom alle andre prisuddelinger formentlig anderledes i år, men heldigvis er udvalget af titler i dansk regi langt fra Corona-ramte. Dansk film fejrer nemlig et rekordgodt år med mange stærke kandidater i kapløbet.

Sidse Babett Knudsen og Mads Mikkelsen dobbeltnomineret til Robert-statuette

Filmen “Druk” blev den mest sete i de danske biografer sidste år.

Den har vundet fire priser ved sidste års European Film Awards, og den er indstillet som Danmarks bud på en Oscar for bedste internationale film.

Og nu er der måske udsigt til endnu flere triumfer for Thomas Vinterbergs drama om fire gymnasielærere, der går om bord i genstandene for at afprøve en teori om alkoholens frigørende kraft.

Denne gang er det filmbranchens egne medlemmer, der har nomineret “Druk” til en Robert-statuette i kategorien Årets Danske Spillefilm.

Det fremgår af en pressemeddelelse fra Danmarks Filmakademi.

Her skal den konkurrere om den prestigefulde titel med fire andre film – “Retfærdighedens Ryttere”, “Shorta”, “En helt almindelig familie” og “Vores mand i Amerika”.

Hovedrolleindehaveren i samme spillefilm, Mads Mikkelsen, kan bryste sig af en dobbeltnominering i kategorien Årets Mandlige Hovedrolle. Det gælder præstationerne i “Druk” og “Retfærdighedens Ryttere”. og Sidse Babett kan bryste sig af en dobbeltnominering i kategorien Årets Kvindelige Birolle i filmene Kød & blod og Undtagelsen
 
ÅRETS DANSKE SPILLEFILM:

ÅRETS ORIGINALE MANUSKRIPT:
– Anders Thomas Jensen / Retfærdighedens ryttere
– Anders Ølholm & Frederik Louis Hviid / Shorta
– Ingeborg Topsøe / Kød & Blod
– Malou Reymann / En helt almindelig familie
– Thomas Vinterberg & Tobias Lindholm / Druk

ÅRETS KVINDELIGE BIROLLE:
– Lene Maria Christensen / Undtagelsen
– Maria Bonnevie / Druk
– Sidse Babett Knudsen / Kød & blod
– Sidse Babett Knudsen / Undtagelsen
– Özlem Saglanmak / Shorta

ÅRETS MANDLIGE BIROLLE:
– Elliott Crosset Hove / Kød & Blod
– Lars Brygmann / Retfærdighedens ryttere
– Lars Ranthe / Druk
– Magnus Millang / Druk
– Thomas Bo Larsen / Druk

ÅRETS KVINDELIGE HOVEDROLLE:
– Amanda Collin / Undtagelsen
– Andrea Heick Gadeberg / Retfærdighedens ryttere
– Bodil Jørgensen / De forbandede år
– Danica Curcic / Undtagelsen
– Trine Dyrholm / Erna i krig

ÅRETS MANDLIGE HOVEDROLLE:
– Jacob Hauberg Lohmann / Shorta
– Mads Mikkelsen / Druk
– Mads Mikkelsen / Retfærdighedens ryttere
– Mikkel Boe Følsgaard / En helt almindelig familie
– Nikolaj Lie Kaas / Retfærdighedens ryttere

ÅRETS DOKUMENTARFILM:
– 7 years of Lukas Graham / Sonntag Pictures, Producer: Sara Stockmann, Instr.: René Sascha Johannsen
– I Love You I Miss You I Hope I See You Before I Die / Paloma Productions, Producer: Julie Friis Walenciak, Instr.: Eva Marie Rødbro
– Kampen om Grønland / Copenhagen Film Company Kort & dok, Producer: Ulrik Gutkin, Instr.: Kenneth Sorento
– Muldvarpen – Undercover i Nordkorea / Piraya Film & Wingman Media, Producere: Bjarte Mørner Tveit & Peter Engel, Instr.: Mads Brügger
– Undertrykkelsens sang / Final Cut for Real, Producere: Signe Byrge Sørensen & Heidi Elise Christensen, Instr.: Marianne Hougen-Moraga & Estephan Wagner

ÅRETS BØRNE- & UNGDOMSFILM:
– Blokhavn / Hyæne Film, Producer: Daniel Mühlendorph & Ulaa Salim, Instr.: Malthe Emil Kibsgaard, Sorena Sanjari & Troels Unneland, Manuskript: Troels Unneland & Sorena Sanjari
– Drømmebyggerne / First Lady Film, Producer: Nynne Selin Eidnes, Instr.: Kim Hagen Jensen, Manuskript: Søren Grinderslev Hansen
– En helt almindelig familie / Nordisk Film Production A/S, Producere: Matilda Appelin & René Ezra, Instr.: Malou Reymann, Manuskript: Malou Reymann
– Julemandens datter 2 – Jagten på Kong Vinters krystal / Deluca Film A/S, Producere: Morten Rasmussen & David C.H. Østerbøg, Instr.: Christian Dyekjær, Manuskript: Uffe Rørbæk & Lars T. Therkildsen
– Malous jul / Ja Film & Stella Fiction, Producer: Anders Berthelsen, Instr.: Claus Bjerre, Manuskript: Claus Bjerre & Frederik Nørgaard

ÅRETS IKKE-ENGELSKSPROGEDE FILM:
– Portræt af en kvinde i flammer / Instr.: Céline Sciamma, Distr.: Camera Film
– Søstrene Gusmãos usynlige liv / Instr.: Karim Aïnouz, Distr.: Camera Film
– The Farewell / Instr.: Lulu Wang, Distr.: Angel Films A/S
– Til Sama / Instr.: Waad Al-Kateab, Distr.: Øst for Paradis
– Weathering With You / Instr.: Makoto Shinkai, Distr.: Camera Film

ÅRETS FOTOGRAF:
– Jacob Møller / Shorta
– Jonas Berlin / Muldvarpen – Undercover i Nordkorea
– Kasper Tuxen / Retfærdighedens ryttere
– Louise McLaughlin / Vores mand i Amerika
– Sturla Brandth Grøvlen / Druk

ÅRETS SCORE:
– Jens Bjørnkjær / 7 years of Lukas Graham
– Jeppe Kaas / Retfærdighedens ryttere
– Jonas Struck / Vores mand i Amerika
– Kristian Selin Eidnes Andersen / Drømmebyggerne
– Martin Dirkov / Shorta

ÅRETS SOUNDDESIGNER:
– Bo Asdal Andersen & Hans Christian Arnt Torp / I Love You I Miss You I Hope I See You Before I Die
– Eddie Simonsen / Retfærdighedens ryttere
– Jan Schermer & Hans Møller / Druk
– Morten Green / Shorta
– Peter Albrechtsen / Vores mand i Amerika

ÅRETS ENGELSKSPROGEDE FILM:
– 1917 / Instr.: Sam Mendes, Distr.: Nordisk Film Distribution A/S
– A Hidden Life / Instr.: Terrence Malick, Distr.: SF Studios
– Little Women / Instr.: Greta Gerwig, Distr.: SF Studios
– MANK / Instr.: David Fincher, Distr.: Angel Films A/S – subdistributør for NETFLIX
– The Lighthouse / Instr.: Robert Eggers, Distr.: United International Pictures

ÅRETS KOSTUMEDESIGNER:
– Anne-Dorthe Eskildsen / De forbandede år
– Camilla Nordbjerg / En helt almindelig familie
– Edit Szűcs / Vores mand i Amerika
– Emilie Bøge Dresler / Kød & Blod
– Vibe Knoblauch Hededam / Retfærdighedens ryttere

ÅRETS SMINKØR:
– Anne Cathrine Sauerberg & Jasmine Schmit / Erna i krig
– Henrik Steen / Shorta
– Henrik Steen & Thomas Foldberg / En helt almindelig familie
– Louise Hauberg Lohmann / Retfærdighedens ryttere
– Szandra Gerő / Vores mand i Amerika

ÅRETS ORIGINALE SANG:
– ‘Blokhavn’ – Gigis, Komp: Kewan / Blokhavn
– ‘Dage uden dig’ – Alberte Winding, Komp: Alberte Winding & Kristian Selin Eidnes Andersen / Drømmebyggerne
– ‘Hver for sig’ – Alma Agger, Komp: Rasmus Bille Bahncke, Nicklas Schmidt, Kristian Selin Eidnes Andersen / Julemandens datter 2 – Jagten på Kong Vinters krystal
– ‘Hvis ikke nu – så hvornår?’ – Lis Sørensen, Komp: Lis Sørensen, Elisabeth Gjerluff Nielsen og Sylvester Willy Sivertsen / Madklubben
– ‘Louise’ – Theis Tequila, Komp: Jacob Groth & Søren Kragh-Jacobsen / Lille sommerfugl

ÅRETS KORTFILM: FIKTION / ANIMATION:
– Bleed / Super16 & Firebrand Productions, Producer: Caroline Steenberg Dam, Instruktør: Hannah Elbke, Manus: Henrik Binger‍
– Hvor træerne blokerer for lyset / The Animation Workshop, Producer: Michelle Ann Nardone, Instruktør og manus: Jennifer Alice Wright‍
– Kaldet / Nordisk Film Production A/S, Producere: Trin Hjortkjær Thomsen & Laura Frederikke Kragholm, Instruktør og manus: Christian Bengtson‍
– Pinkies begravelse / Super16 & MOTOR, Producer: Theis Nørgaard, Instruktør: Simon Mortensen, Manus: Malthe Jagd Miehe-Renard & Simon Mortensen‍
– Uden at blinke / Hyæne Film, Producer: Daniel Mühlendorph & Laura Sofie Frederikke Pedersen, Instruktør: Katrine Brocks, Manus: Marianne Lentz

ÅRETS KORTFILM: DOKUMENTAR:
– Barnepigerne / COES Film, Producere: Cæcilie Østerby Sørensen & Line Hvidtfeldt, Instr.: Signe Barvild Stæhr
– Dengang Danmark lukkede ned / Don’t Think Twice Film, Producer: Mariella Harpelunde Jensen, Instr.: Emil Nørgaard Munk
– De skygger vi arver / Copenhagen Film Company Kort og Dok, Producer: Ulrik Gutkin, Instr.: Susanne Kovács
– Livet mens vi dør / Klassefilm Aps, Producer: Lise Saxtrup, Instr.: Christine Albeck Børge
– Tove i stykker / Toolbox Film, Producer: Signe Leick Jensen, Instr.: Sami Saif & Peter Lopes Andersson

ÅRETS VISUELLE EFFEKTER:
– Colin Journèe / Erna i krig
– Hummer Højmark & Peter Hjorth / Retfærdighedens ryttere
– Jonas Drehn & Jan Tvilling / Shorta
– Martin Madsen / Julemandens datter 2 – Jagten på Kong Vinters krystal
– Peter Hjorth / De forbandede år

ÅRETS KLIPPER:
– Anders Albjerg Kristiansen / Shorta
– Anne Østerud & Janus Billeskov Jansen / Druk
– Ida Bregninge / En helt almindelig familie
– Janus Billeskov Jansen & Olivier Bugge Coutté / Vores mand i Amerika
– Nicolaj Monberg & Anders Albjerg Kristiansen / Retfærdighedens ryttere

ÅRETS SCENOGRAF:
– Gustav Pontoppidan / Shorta
– Jette Lehmann / Erna i krig
– Nikolaj Danielsen / Retfærdighedens ryttere
– Rie Lykke / Vores mand i Amerika
– Sabine Hviid / Druk
– Sabine Hviid & Kristina Kovacs / En helt almindelig familie

ÅRETS TV-SERIE:
– Efterforskningen / Miso Film ApS, Hovedforfatter: Tobias Lindholm, Producere: Jonas Allen, Caroline Blanco, Peter Bose & René Ezra, Konceptuerende instr.: Tobias Lindholm
– Når støvet har lagt sig / DR Drama, Hovedforfattere: Dorte Warnøe Høgh og Ida Maria Rydén, Producer: Stinna Lassen, Konceptuerende instr.: Milad Alami
– Scandinavian Star / Nordisk Film Production & Danish Documentary, Hovedforfattere: Mikala Krogh, Lars Halskov & Nikolaj Scherfig, Producere: Sigrid Dyekjær & Thomas Heinesen, Konceptuerende instr.: Mikala Krogh
– Ulven kommer / DR Drama, Hovedforfatter: Maja Jul Larsen, Producer: Claudia Saginario, Konceptuerende instr.: Pernille Fischer Christensen
– Vilde vidunderlige Danmark / Mastiff, Hovedforfatter: Mark Jessen, Producer: Henrik Zachariassen, Konceptuerende instr.: Henrik Zachariassen

ÅRETS MANDLIGE BIROLLE – TV-SERIE:
– Jens Jørn Spottag / Sygeplejeskolen III
– Joachim Fjelstrup / Julefeber
– Peter Frödin / Julefeber
– Peter Plaugborg / Ulven kommer
– Pilou Asbæk / Efterforskningen

ÅRETS KVINDELIGE BIROLLE – TV-SERIE:
– Anette Støvelbæk / Sygeplejeskolen III
– Bodil Jørgensen / Julefeber
– Christine Albeck Børge / Ulven kommer
– Emma Sehested Høeg / Limboland
– Pernilla August / Efterforskningen

ÅRETS MANDLIGE HOVEDROLLE – TV-SERIE:
– Andreas Jessen / ALFA
– Bjarne Henriksen / Ulven kommer
– Jesper Groth / Sygeplejeskolen III
– Lars Ranthe / Friheden II
– Søren Malling / Efterforskningen

ÅRETS KVINDELIGE HOVEDROLLE – TV-SERIE:
– Asta Kamma August / SEX
– Flora Ofelia Hofmann Lindahl / Ulven kommer
– Karen-Lise Mynster / Når støvet har lagt sig
– Laura Christensen / Efterforskningen
– Lene Maria Christensen / Friheden II

ÅRETS KORTE TV-SERIE:
– 32 / Drive Studios, Hovedforfattere: Julie Rubæk & Jesper Zuschlag, Producer: Maj-Britt Landin, Konceptuerende instr.: Julie Rubæk & Jesper Zuschlag
– Cold Hawaii / new creations, Hovedforfattere: Aske Bang & Allan Hyde, Producer: Julie Lind-Holm, Konceptuerende instr.: Aske Bang & Allan Hyde
– Julefeber / DR Drama, Hovedforfatter: Rune Schjøtt-Wieth, Producere: Rikke Tørholm Kofoed & Caroline Schlüter Bingestam, Konceptuerende instr.: Natasha Arthy
– Noget om Emma / Drive Studios, Hovedforfatter: Christian Bengtson, Producer: Anders Berg, Konceptuerende instr.: Mads Mengel
– SEX / Profile Pictures, Hovedforfatter: Clara Mendes, Producer: Marta Mleczek, Konceptuerende instr.: Amalie Næsby Fick