Her er nattens vindere af den 71. Primetime Emmy Award

 – Skrevet af Morten Kibsgaard

Bedste mandelige birolle i en komedie serie

  • Alan Arkin, “The Kominsky Method”
  • Anthony Carrigan, “Barry”
  • Tony Hale, “Veep”
  • Stephen Root, “Barry”
  • Tony Shalhoub, “The Marvelous Mrs. Maisel” – Vinder
  • Henry Winkler, “Barry”

Bedste kvindelige birolle i en komedie serie

  • Alex Borstein, “The Marvelous Mrs. Maisel” – Vinder
  • Anna Chlumsky, “Veep”
  • Sian Clifford, “Fleabag”
  • Olivia Colman, “Fleabag “
  • Betty Gilpin, “GLOW”
  • Sarah Goldberg, “Barry”
  • Marin Hinkle, “The Marvelous Mrs. Maisel”
  • Kate McKinnon, “Saturday Night Live”

Bedste mandelige hovedrolle i en komedie serie

  • Anthony Anderson, “Black-ish”
  • Don Cheadle, “Black Monday,”
  • Ted Danson, “The Good Place”
  • Michael Douglas, “The Kominksy Method”
  • Bill Hader, “Barry” – Vinder
  • Eugene Levy, “Schitt’s Creek”

Bedste kvindlige hovedrolle i en komedie serie

  • Christina Applegate, “Dead to Me”
  • Rachel Brosnahan, “The Marvelous Mrs. Maisel”
  • Julia Louis-Dreyfus, “Veep”
  • Natasha Lyonne, “Russian Doll”
  • Catherine O’Hara, “Schitt’s Creek”
  • Phoebe Waller-Bridge, “Fleabag” – Vinder

Bedste mandelige birolle i en begrænset serie eller TV film

  • Ben Whishaw, “A Very English Scandal” – Vinder
  • Asante Blackk, “When They See Us”
  • Paul Dano, “Escape at Dannemora”
  • John Leguizamo, “When They See Us”
  • Stellan Skarsgård, “Chernobyl”
  • Michael K. Williams, “When They See Us”

Bedste kvindlige birolle i en begrænset serie eller TV film

  • Patricia Arquette, “The Act” – Vinder
  • Margaret Qualley, “Fosse/Verdon”
  • Patricia Clarkson, “Sharp Objects”
  • Marsha Stephanie Blake, “When They See Us”
  • Vera Farmiga, “When They See Us”
  • Emily Watson, “Chernobyl”

Bedste mandelige hovedrolle i en begrænset serie eller TV film

  • Mahershala Ali, “True Detective”
  • Benicio del Toro, “Escape at Dannemora”
  • Hugh Grant, “A Very English Scandal”
  • Jared Harris, “Chernobyl”
  • Jharrel Jerome, “When They See Us” – Vinder
  • Sam Rockwell, “Fosse/Verdon”

Bedste kvindlige hovedrolle i en begrænset serie eller TV film

  • Amy Adams, “Sharp Objects”
  • Patricia Arquette, “Escape at Dannemora”
  • Aunjanue Ellis, “When They See Us”
  • Joey King, “The Act”
  • Niecy Nash, “When They See Us”
  • Michelle Williams, “Fosse/Verdon” – Vinder

Bedste mandelige birolle i en drama serie

  • Alfie Allen, “Game of Thrones”
  • Jonathan Banks, “Better Call Saul”
  • Nikolaj Coster-Waldau, “Game of Thrones”
  • Peter Dinklage, “Game of Thrones” – Vinder
  • Giancarlo Esposito, “Better Call Saul”
  • Michael Kelly, “House of Cards”
  • Chris Sullivan, “This Is Us”

Bedste kvindlige birolle i en drama serie

  • Gwendoline Christie, “Game of Thrones”
  • Julia Garner, “Ozark” – Vinder
  • Lena Heady, “Game of Thrones”
  • Fiona Shaw, “Killing Eve”
  • Sophie Turner, “Game of Thrones”
  • Maisie Williams, “Game of Thrones”

Bedste mandelige hovedrolle i en drama serie

  • Jason Bateman, “Ozark”
  • Sterling K. Brown, “This is Us”
  • Kit Harrington, “Game of Thrones”
  • Bob Odenkirk, “Better Call Saul”
  • Billy Porter, “Pose” – Vinder
  • Milo Ventimiglia, “This Is Us”

Bedste kvindlige hovedrolle i en drama serie

  • Emilia Clarke, “Game of Thrones”
  • Jodie Comer, “Killing Eve” – Vinder
  • Viola Davis, “How to Get Away With Murder”
  • Laura Linney, “Ozark”
  • Mandy Moore, “This Is Us”
  • Sandra Oh, “Killing Eve”
  • Robin Wright, “House of Cards”

Bedste reality/konkurrence serie

  • “The Amazing Race”
  • “American Ninja Warrior”
  • “Nailed It”
  • “RuPaul’s Drag Race” – Vinder
  • “Top Chef”
  • “The Voice”

Bedste begrænset serie

  • “Chernobyl” – Vinder
  • “Escape at Dannemora”
  • “Fosse/Verdon”
  • “Sharp Objects”
  • “When They See Us”

Bedste TV Film

  • “Black Mirror: Bandersnatch” – Vinder
  • “Brexit”
  • “Deadwood: The Movie”
  • “King Lear”
  • “My Dinner With Hervé”

Bedste Sketch-show

  • “At Home with Amy Sedaris”
  • “Documentary Now!”
  • “Drunk History”
  • “I Love You, America With Sarah Silverman”
  • “Saturday Night Live” – Vinder
  • “Who Is America?”

Bedste Talk-show

  • “The Daily Show with Trevor Noah”
  • “Full Frontal with Samantha Bee”
  • “Jimmy Kimmel Live”
  • “Last Week Tonight with John Oliver” – Vinder
  • “The Late Late Show with James Corden”
  • “The Late Show with Stephen Colbert”

Bedste komedie serie

  • “Veep”
  • “The Marvelous Mrs. Maisel”
  • “Barry”
  • “The Good Place”
  • “Fleabag” – Vinder
  • “Russian Doll”
  • “Schitt’s Creek”

Bedste drama serie

  • “Better Call Saul”
  • “Bodyguard”
  • “Game of Thrones” – Vinder
  • “Killing Eve”
  • “Ozark”
  • “Pose”
  • “Succession”
  • “This Is Us”