Generationer (2 episoder)
Anmeldt af Martin
Serien formår at skabe både spænding og eftertænksomhed. Musik og lydside er afdæmpede, men virkningsfulde, og hver scene er fyldt med betydning. Selvom serien rummer mange karakterer og fortællingslag, bliver intet overflødigt – alt har sin plads.






DR’s nye søndagsserie Generationer, skabt af Anna Emma Haudal, lægger stærkt fra land med to afsnit, der både er æstetisk imponerende, følelsesmæssigt rammende og tematisk komplekse.
Serien er ikke blot dramatisk fiktion – den er bygget på en virkelig hændelse. I august 2019 fandt en håndværker under en tagrenovering af en ejendom på Prinsesse Maries Allé på Frederiksberg skelettet af et lille barn. Den chokerende opdagelse danner den dystre baggrund for Generationers centrale plot og giver fortællingen en uafrystelig realisme og tyngde.
En fortælling, der balancerer fortid og nutid
Serien åbner med et lignende fund i en lejlighed, hvor et mumificeret spædbarn bliver opdaget under renoveringen. Det er i sig selv en dramatisk og urovækkende begivenhed, men det er først, da den 87-årige Martha uden varsel tilstår drabet, at Generationer virkelig griber fat i seeren og nægter at give slip.
Serien balancerer elegant krimiplottets spænding med dybe psykologiske og familiære lag. Afsnittene hopper mellem fortid og nutid og bygger langsomt en fortælling op, hvor én hændelse i fortiden sætter sig spor gennem hele slægtens historie. Det er ikke kun mysteriet, der driver værket, men snarere den stille afdækning af generationssmerter, skam og fortielser.
Instruktionen er både sanselig og præcis. Haudal fanger de små, men betydningsfulde øjeblikke, og skaber et univers, hvor tavshed taler højere end ord. Det visuelle er smukt, mørkt og atmosfærisk – præget af DR’s vanlige høje produktionsværdi.
Stærke præstationer på tværs af generationer
Skuespillet er en af seriens store styrker. Ulla Henningsen er fremragende som Martha – hendes blanding af stoisk ro og undertrykt sorg gør hende til et mysterium i sig selv. Er hun skyldig? Eller blot en kvinde, der har båret for meget i stilhed?
Yngre skuespillere som Alice Bier Zandén og Olga Schultz leverer ligeledes stærke og autentiske præstationer. Deres samspil med de ældre generationer er præget af både kærlighed, vrede og en længsel efter forståelse – en kerne i hele seriens følelsesmæssige motor.
Serien formår at skabe både spænding og eftertænksomhed. Musik og lydside er afdæmpede, men virkningsfulde, og hver scene er fyldt med betydning. Selvom serien rummer mange karakterer og fortællingslag, bliver intet overflødigt – alt har sin plads.
Efter de første to afsnit står det klart, at Generationer er mere end blot en krimiserie. Det er en refleksion over de historier, vi ikke fortæller – og de konsekvenser, det har, når sandheden til sidst graver sig op til overfladen.
Med sin stærke begyndelse og virkelighedsforankring placerer Generationer sig som en af årets mest rørende og relevante danske dramaserier. Hvis niveauet holder, er vi vidne til endnu en DR-klassiker i skabelse.
Trailer:
Title: Generationer
Karakter: 4 ud af 6 stjerner
Instruktør: Thomas Daneskov, Ville Gideon Sörman, Anna Emma Haudal
Manus: Anna Emma Haudal, Rune Schjøtt
Asnit: 6
Medvirkende: Jan Linnebjerg, Albert Arthur Amiryan, Simon Sears, Olga Schultz, Isi Gren-Sørensen, Ulla Henningsen, Rikke Eberhardt Isen, Anette Støvelbæk, Alice Bier Zandén mf.
Genre: Crime, Drama
Længde: ca. 55 min pr. afsnit
Premiere: 13. april DR TV