Menu Luk

Bodilprisen 2024 - De nominerede til de eftertragtede statuetter offentliggjort

Til marts løber Bodilprisen 2024 af stablen i København, og nu er de nominerede offentliggjort. Danske stjerner skal dyste om de eftertragtede statuetter i diverse kategorier, blandt andet skal årets mandlige og kvindelige hovedrolle findes.

Spillefilmsdebutanten Katrine Brocks kan glæde sig over, at hendes film Den store stilhed har modtaget lige så mange nomineringer som erfarne Nicolaj Arcel og hans storfilm Bastarden med Mads Mikkelsen i hovedrollen.

Begge film har fået seks nomineringer.

‘Bastarden’ er nomineret i kategorierne Bedste danske film, Bedste mandlige hovedrolle (Mads Mikkelsen), Bedste kvindelige birolle (Amanda Collin), Bedste mandlige birolle (Simon Bennebjerg), Bedste manuskript (Anders Thomas Jensen og Nikolaj Arcel) og Bedste fotograf (Rasmus Videbæk).

‘Den store stilhed’ nomineret til Bedste film, Bedste kvindelige hovedrolle (Kristine Kujath Thorp), Bedste mandlige birolle (Elliott Crosset Hove), Bedste kvindelige birolle (Karen-Lise Mynster), TV 2 Talentprisen (manusforfatter Marianne Lentz) og Bedste fotograf (Mia Mai Dengsø Graabæk).

Sidste års store biograffænomen “Barbenheimer” er også på listen, hvorfor både Barbie og Oppenheimer skal dyste om prisen for Bedste engelsksprogede film.

Bedste danske film (fiktion)
Bastarden
Den store stilhed
Toves værelse
Ustyrlig
Viften

Bedste kvindelige hovedrolle
Emilie Kroyer Koppel, Ustyrlig
Fanny Leander Bornedal, Nattevagten 2 – Dæmoner går i arv
Kristine Kujath Thorp, Den store stilhed
Paprika Steen, Toves værelse
Sofie Torp, Meter i sekundet

Bedste mandlige hovedrolle
Dar Salim, Underverden II
Lars Brygmann, Toves værelse
Mads Mikkelsen, Bastarden
Nicolai Jørgensen, Viktor mod verden
Sylvester Byder, Synkefri

Bedste kvindelige birolle
Amanda Collin, Bastarden
Jessica Dinnage, Ustyrlig
Karen-Lise Mynster, Den store stilhed
Sara Fanta Traore, Viften
Sarah Juel Werner, Idioten

Bedste mandlige birolle
Elliott Crosset Hove, Den store stilhed
Joachim Fjelstrup, Toves værelse
Simon Bennebjerg, Bastarden
Soheil Bavi, Underverden II
Thomas Hwan, Meter i sekundet

TV 2 Talentprisen
Marianne Lentz, manuskriptforfatter, Den store stilhed og Stille liv
Sara Fanta Traore, skuespiller, Viften
Søren Peter Langkjær Bojsen, instruktør, Det store glitch/Paradisets børn
Karla Nor Holmbäck, animationsinstruktør, Roselil og Stentrolden
Mads Nikolaj Elley Jacobsen, kostumedesigner, Ustyrlig

Bedste fotograf
Jonathan Rolf Mose, Det store glitch/Paradisets børn
Mia Mai Dengsø Graabæk, Den store stilhed
Rasmus Videbæk, Bastarden

Bedste manuskript
Anders Thomas Jensen og Nikolaj Arcel, Bastarden
Ida Maria Rydén og Jenny Lund Madsen, Meter i sekundet
Malou Reymann og Sara Isabella Jønsson, Ustyrlig
Jakob Weis, Toves værelse
Anna Neye, Viften

Bedste danske dokumentar
Music for Black Pigeons
A Storm Foretold
Apolonia, Apolonia
Munken
Twice Colonized

Bedste engelsksprogede film
Aftersun
Barbie
Killers of the Flower Moon
Oppenheimer
Tár

Bedste ikke-engelsksprogede film
Close
Den blå kaftan
Faldne blade
Lærerværelset
Monster

Martin Riis Larsen

Ejer og stifter, samt skribent