Menu Luk

De nominerede til Robert Prisen 2024 er...

Nu løftes sløret endelig for dette års nominerede til Robert Prisen 2024, som uddeles af FilmAkademiet, hvis 2.900 medlemmer selv er udøvende i den danske filmbranche. Medlemmerne har stemt og udvalgt de nominerede, som nu offentliggøres.

Ligesom det er FilmAkademiets 2900 medlemmer, der har stemt og udvalgt de nominerede på baggrund af deres faglige tilknytning til branchen, er det nu også dem, der skal stemme om de endelige prismodtagere i kategorierne. Prismodtagerne offentliggøres på selve aftenen til prisuddelingen.

ROBERT PRISEN afholdes d. 3. februar 2024, fra kl. 18.30 på Tivoli Hotel & Congress Center. 1.000 gæster fra den danske film- og TV-branche deltager, og showet kan streames på www.robertprisen.dk.

ÅRETS DANSKE SPILLEFILM

  • Bastarden (Zentropa)
    Producer: Louise Vesth
    Instruktør: Nikolaj Arcel
    Manuskript: Anders Thomas Jensen, Nikolaj Arcel

  • Den store stilhed (Monolit Film)
    Producer: Pernille Tornøe
    Instruktør: Katrine Brocks
    Manuskript: Marianne Lentz, Katrine Brocks

  • Toves værelse (Nordisk Film Production A/S)
    Producer: Mikael Rieks
    Instruktør: Martin Zandvliet
    Manuskript: Jakob Weis

  • Ustyrlig (Nordisk Film Production A/S)
    Producer: Matilda Appelin
    Instruktør: Malou Reymann
    Manuskript: Malou Reymann, Sara Isabella Jønsson

  • Viften (Meta Film Rights ApS)
    Producer: Nina Leidersdorff
    Instruktør: Frederikke Aspöck
    Manuskript: Anna Neye

ÅRETS DOKUMENTARFILM

  • Apolonia, Apolonia (Danish Documentary Production)
    Producer: Sidsel Lønvig Siersted
    Instruktør: Lea Glob

  • Bjergene (made in copenhagen)
    Producer: Mathilde Hvid Lippmann
    Instruktør: Christian Einshøj

  • Munken (Moving Documentary)
    Producer: Christian Sønderby Jepsen
    Instruktører: Christian Sønderby Jepsen, Mira Jargil

  • Music for Black Pigeons (Ánorâk Film)
    Producer: Emile Hertling Péronard
    Instruktører: Andreas Koefoed, Jørgen Leth*

  • Twice Colonized (Ánorâk Film)
    Producer: Emile Hertling Péronard
    Instruktør: Lin Alluna

ÅRETS BØRNE- OG UNGDOMSFILM:

  • Det store glitch/Paradisets børn (Bacon)
    Producer: Magnus Nygaard Albertsen
    Instruktør: Søren Peter Langkjær Bojsen
    Manuskript: Søren Peter Langkjær Bojsen

  • Roselil og stentrolden (Dansk Tegnefilm)
    Producer: Marie Bro
    Instruktør: Karla Nor Holmbäck
    Manuskript: Toke Westmark Steensen

  • Shabholm (Hyæne Film)
    Producere: Daniel Mühlendorph, Ulaa Salim
    Instruktør: Gigis
    Manuskript: Christoffer Krustrup, Sorena Sanjari, Troels Unneland

ÅRETS INSTRUKTØR

  • Katrine Brocks / Den store stilhed

  • Lea Glob / Apolonia, Apolonia

  • Malou Reymann / Ustyrlig

  • Martin Zandvliet / Toves værelse

  • Nikolaj Arcel /Bastarden

  • Søren Peter Langkjær Bojsen / Det store glitch/Paradisets børn

ÅRETS ORIGINALE MANUSKRIPT

  • Anna Neye / Viften

  • Christian Andersen, Martin Strange-Hansen / Synkefri

  • Katrine Brocks, Marianne Lentz / Den store stilhed

  • Malene Choi, Sissel Dalsgaard Thomsen / Stille liv

  • Malou Reymann, Sara Isabella Jønsson / Ustyrlig

ÅRETS ADAPTEREDE MANUSKRIPT

  • Anders Thomas Jensen, Nikolaj Arcel / Bastarden

  • Dagur Kári, Mads Tafdrup / Hygge!

  • Eskil Vogt / København findes ikke

  • Jakob Weis / Toves værelse

  • Ida Maria Rydén, Jenny Lund Madsen / Meter i sekundet

ÅRETS MANDLIGE HOVEDROLLE**

  • Dar Salim / Underverden 2

  • Lars Brygmann / Toves værelse

  • Mads Mikkelsen / Bastarden

  • Nicolai Jørgensen / Viktor mod verden

  • Sylvester Byder / Synkefri

ÅRETS KVINDELIGE HOVEDROLLE**

  • Amanda Collin / Bastarden

  • Anna Neye / Viften

  • Emilie Kroyer Koppel / Ustyrlig

  • Paprika Steen / Toves værelse

  • Sofie Torp / Meter i sekundet

ÅRETS MANDLIGE BIROLLE**

  • Anders Heinrichsen / Ustyrlig

  • Elliott Crosset Hove / Den store stilhed

  • Joachim Fjelstrup / Toves værelse

  • Simon Bennebjerg / Bastarden

  • Thomas Hwan / Meter i sekundet

ÅRETS KVINDELIGE BIROLLE**

  • Bodil Jørgensen / Stille liv

  • Jessica Dinnage / Ustyrlig

  • Lene Maria Christensen / Ustyrlig

  • Sara Fanta Traore / Viften

  • Sonja Oppenhagen / Toves værelse

ÅRETS SCENOGRAF

  • H. M. Dronning Margrethe II / Ehrengard – Forførelsens kunst

  • Heidi Plugge / Når befrielsen kommer

  • Jette Lehmann / Bastarden

  • Josephine Farsø / Stille liv

  • Rie Lykke / Ustyrlig

ÅRETS FOTOGRAF

  • Jacob Møller / København findes ikke

  • Linda Wassberg / Viften

  • Loui Ladegaard / Synkefri

  • Louise McLaughlin / Stille liv

  • Mia Mai Dengsø Graabæk / Den store stilhed

  • Rasmus Videbæk / Bastarden

ÅRETS KOSTUMEDESIGNER

  • Charlotte Moe / Viften

  • Emilie Bøge Dresler / Når befrielsen kommer

  • H. M. Dronning Margrethe II / Ehrengard – Forførelsens kunst

  • Kicki Ilander / Bastarden

  • Mads Nikolaj Elley Jacobsen / Ustyrlig

ÅRETS SMINKØR

  • Henrik Steen, Thomas Foldberg / Nattevagten 2 – Dæmoner går i arv

  • Sabine Schumann / Bastarden

  • Sara Sofia Kasper / Ustyrlig

  • Sofie de Mylius / Englemageren

  • Tina Helmark / Når befrielsen kommer

ÅRETS KLIPPER

  • Adam Nielsen / Music for Black Pigeons*

  • Andreas Bøggild Monies, Thor Ochsner / Apolonia, Apolonia

  • Kasper Leick / Underverden 2

  • Mathias Saabye / Det store glitch/Paradisets børn

  • Nikoline Løgstrup / Den store stilhed

  • Olivier Bugge Coutté / Bastarden

ÅRETS SOUNDDESIGNER

  • Adrian Aurelius, Philip Nicolai Flindt / Underverden 2

  • Anna Żarnecka-Wójcik / Apolonia, Apolonia

  • Anne Gry Friis Kristensen / Farvel uden tak

  • Claus Lynge, Hans Christian Kock / Bastarden

  • Nino Jacobsen / Nattevagten 2 – Dæmoner går i arv

  • Peter Albrechtsen / Music for Black Pigeons*

ÅRETS SCORE

  • Anders Malta, Jonas Struck / Synkefri

  • Dan Romer / Bastarden

  • Jens Ole Wowk McCoy / Underverden 2

  • Johan Carøe / Den store stilhed

  • Jonas Struck / Apolonia, Apolonia

  • Lasse Aagaard / Viktor mod verden

ÅRETS ORIGINALE SANG

  • ‘A Beautiful Life’ – Christopher / A Beautiful Life
    Komponister: Christopher, Petter Tarland, Pär Westerlund

  • ’Jeg har dig’ – Pil / Roselil og stentrolden
    Komponister: Pil Kalinka Nygaard Jeppesen, Rasmus Lundgaard Olsen

  • ‘Life’s a High’ – Emma Grankvist / Højst besynderlige typer
    Komponister: Emma Grankvist, Gabriel Beltrone, Rasmus Bille Bähncke

  • ‘Shabholm’ – Gigis / Shabholm
    Komponister: Kevin “Kephoi” Iversen, Mike Lowrey

  • ‘Så ved man, hvad man får’ – Lasse Dein / Meter i sekundet
    Komponister: Lasse Dein, Christian Grinderslev, Andreas Hedegaard Mikkelsen

ÅRETS VISUELLE EFFEKTER

  • Alexander Schepelern, Nina Strøm / Bastarden

  • Dan Dirckinck-Holmfeld / Jomfruer fra rummet

  • Erik Hals, Katharina Bormann, Martin Madsen, Sune Reinhardt / Ehrengard – Forførelsens kunst

  • Erik Hals, Katharina Bormann, Martin Madsen / Nattevagten 2 – Dæmoner går i arv

  • Simon Sandin / Når befrielsen kommer

ÅRETS KORTFILM: FIKTION/ANIMATION

  • Et eksempel: Dem på gulvet (isaac)
    Producer: Christian Lønhart
    Instruktør: Selma Sunniva
    Manuskript: Kristine Plechinger Tüchsen

  • Ivalu (M&M Productions og Polarama Greenland)
    Producer: Rebecca Pruzan, Kim Magnusson
    Instruktør og manuskript: Anders Walter

  • Lið við lið
    Producer: Nadia Abrahamsen og Lovísa Dröfn
    Instruktør og manuskript: Andrias Høgenni

  • Salmon (Super8)
    Producere: Pelle Axel von Schantz Iversen, Karoline Jørgensen
    Instruktør og manuskript: Mattis Huus Heurlin

  • Sværddrage (18Frames)
    Producer: Emma Lind
    Instruktør: Amalie Maria Nielsen
    Manuskript: Amalie Maria Nielsen, Oscar Anker Wiedemann

ÅRETS KORTFILM: DOKUMENTAR

  • Eternal Father (Den Danske Filmskole)
    Producer: Alma Dyekjær Giese
    Instruktør: Ömer Sami

  • Dagen jeg døde (Rylan)
    Producer: Iben Søtang
    Instruktør: Alexander Rahnami Mannstaedt

  • Once Upon a Time on Twitch (Den Danske Filmskole)
    Producer: Anna Cold Winge Leisner
    Instruktør: Rikke Nørgaard

  • Soviet Bus Stops (Empty Chairs)
    Producer: Peter Alsted
    Instruktør: Kristoffer Hegnsvad

  • Vildkvinde (Den Danske Filmskole)
    Producer: Kristian Pugholm
    Instruktør: Pauline Merrildgaard

ÅRETS ENGELSKSPROGEDE FILM

  • Barbie
    Instruktør: Greta Gerwig
    Distributør: Warner Bros. Danmark


  • Killers of the Flower Moon
    Instruktør: Martin Scorsese
    Distributør: United International Pictures

  • Oppenheimer
    Instruktør: Christopher Nolan
    Distributør: United International Pictures


  • Tár
    Instruktør: Todd Field
    Distributør: United International Pictures

  • The Whale***
    Instruktør: Darren Aronofsky
    Distributør: Nordisk Film Distribution

ÅRETS IKKE-ENGELSKSPROGEDE FILM

  • Close
    Instruktør: Lukas Dhont
    Distributør: Camera Film


  • De 8 bjerge
    Instruktører: Felix van Groeningen, Charlotte Vandermeersch
    Distributør: Camera Film


  • Den blå kaftan
    Instruktør: Maryam Touzani
    Distributør: Camera Film

  • Faldne blade
    Instruktør: Aki Kaurismäki
    Distributør: Camera Film


  • The Quiet Girl
    Instruktør: Colm Bairéad
    Distributør: Camera Film


  • Wannsee-konferencen
    Instruktør: Matti Geschonneck
    Distributør: Camera Film

ÅRETS KORTE TV-SERIE

  • Bag enhver mand (Drive Studios)
    Hovedforfattere: Jesper Zuschlag, Julie Rudbæk
    Producere: Nanna Nyboe Lindblad-Tabor
    Konceptuerende instruktører: Jesper Zuschlag, Julie Rudbæk

  • En af drengene (Apple Tree Productions)
    Hovedforfattere: Frederik Rye, Teys Schucany
    Producere: Mathias Bruunshøj Jakobsen, Rikke Rolver Elk
    Konceptuerende instruktør: Teys Schucany

  • Forhøret 3 (Miso Film)
    Hovedforfattere: Christoffer Boe, Lasse Kyed Rasmussen
    Producere: Jonas Allen, Peter Bose
    Konceptuerende instruktør: Christoffer Boe

  • Killjoy (Uma Film)
    Hovedforfattere: Emma Sehested Høeg, Jennifer Vedsted Christiansen
    Producer: Claudia Saginario
    Konceptuerende instruktør: Jennifer Vedsted Christiansen

  • Valdes jul – Skovens vogter (Cosmo Film)
    Hovedforfattere: Jesper Fink, Thomas Porsager
    Producere: Michel Ryddeskov, Sille Sterll
    Konceptuerende instruktør: Morten BH

ÅRETS TV-SERIE

  • Agent (Zentropa)
    Hovedforfatter: Nikolaj Lie Kaas
    Producer: Louise Vesth
    Konceptuerende instruktør: Nikolaj Lie Kaas

  • Carmen Curlers 2 (DR Drama)
    Hovedforfatter: Mette Heeno
    Producere: Emma Poppe, Maja Dyekjær
    Konceptuerende instruktører: Josefine Kirkeskov, Samanou Acheache Sahlstrøm

  • Dansegarderoben (Apple Tree Productions)
    Hovedforfattere: Ditte Hansen, Louise Mieritz
    Producer: Dorthe Riis Lauridsen
    Konceptuerende instruktører: Ditte Hansen, Louise Mieritz

  • Huset (DR Drama)
    Hovedforfatter: Kim Fupz Aakeson
    Producer: Rikke Tørholm Kofoed
    Konceptuerende instruktører: Frederik Louis Hviid, Michael Noer

  • Sygeplejersken (SAM Productions)
    Hovedforfattere: Dorte W. Høgh, Kasper Barfoed
    Producere: Morten Kjems Hytten Juhl, Nina Leidersdorff
    Konceptuerende instruktør: Kasper Barfoed

ÅRETS MANDLIGE HOVEDROLLE – TV-SERIE**

  • David Dencik / Huset

  • Esben Smed / Agent

  • Jacob Lohmann / Oxen

  • Jakob Oftebro / Dansegarderoben

  • Morten Hee Andersen / Carmen Curlers 2

ÅRETS KVINDELIGE HOVEDROLLE – TV-SERIE**

  • Fanny Louise Bernth / Sygeplejersken

  • Josephine Park / Sygeplejersken

  • Maria Rossing / Carmen Curlers 2

  • Marie Bach Hansen / Dansegarderoben

  • Sofie Gråbøl / Huset

ÅRETS MANDLIGE BIROLLE – TV-SERIE**

  • Anders W. Berthelsen / Dansegarderoben

  • Christian Tafdrup / Carmen Curlers 2

  • Gustav Giese / Huset

  • Nicolai Jørgensen / Carmen Curlers 2

  • Sami Darr / Huset

ÅRETS KVINDELIGE BIROLLE – TV-SERIE**

  • Fanny Leander Bornedal / Carmen Curlers 2

  • Josephine Park / Oxen

  • Laura Christensen / Huset

  • Marie Reuther / Dansegarderoben

  • Mille Lehfeldt / Dansegarderoben

PUBLIKUMSPRISEN – PRÆSENTERES I SAMARBEJDE MED NORDISK FILM BIOGRAFER

  • Kandidaterne til Publikumsprisen er de 10 film med premiere i 2023, som har solgt flest billetter i biograferne i perioden 1. januar, 2023 til 11. januar, 2024. De bliver offentliggjort d. 15. januar.

Martin Riis Larsen

Ejer og stifter, samt skribent