Menu Luk

Der var især hæder til "Huset", "Apolonia, Apolonia" og "Bastarden", da årets Robert-priser blev uddelt.

Den danske film- og tv-branche fejrede sig selv og hinanden til uddelingen af Robert Prisen 2024 i Tivoli Hotel & Congress Center lørdag.

Prisen, som svarer til den amerikanske Oscar-uddeling, bliver uddelt af Danmarks Filmakademi en gang om året. Det er de over 2900 medlemmer, der indstiller hvilke film, tv-serier og fagfolk, der skal nomineres, ligesom de i sidste ende stemmer om, hvem der skal modtage priserne.

I filmkategorierne var der flest priser til Nikolaj Arcels storfilm, Bastarden, med Mads Mikkelsen – sidstnævnte vandt også prisen for bedste mandlige hovedrolle.

Samtidig var der hæder til bl.a. dokumentarfilmen Apolonia, Apolonia, dramaet Ustyrlig og kammerspillet Toves værelse, hvor Paprika Steen modtog prisen for bedste kvindelige hovedrolle.

FOTO: Danmarks Filmakademi

Årets danske spillefilm: Bastarden

Årets instruktør: Lea Glob for Apolonia, Apolonia

Årets kvindelige hovedrolle: Paprika Steen for Toves værelse

Årets mandlige hovedrolle: Mads Mikkelsen for Bastarden

Årets kvindelige birolle: Jessica Dinnage for Ustyrlig

Årets mandlige birolle: Simon Bennebjerg for Bastarden

Publikumsprisen: Bastarden

Årets tv-serie: Huset

Årets korte tv-serie: Killjoy

Årets kvindelige hovedrolle i tv-serie: Sofie Gråbøl for Huset

Årets mandlige hovedrolle i tv-serie: David Dencik for Huset

Årets kvindelige birolle i tv-serie: Laura Christensen for Huset

Årets originale manuskript: Malou Reymann og Sara Isabella Jønsson for Ustyrlig

Årets adapterede manuskript: Anders Thomas Jensen for Bastarden

Årets børne- og ungdomsfilm: Det store glitch/Paradisets børn

Årets dokumentarfilm: Apolonia, Apolonia

Årets kortfilm – fiktion/animation: Et eksempel: Dem på gulvet

Årets kortfilm – dokumentar: Dagen jeg døde

Årets fotograf: Rasmus Videbæk for Bastarden

Årets klipper: Andreas Bøggild Monies og Thor Ochsner for Apolonia, Apolonia

Årets sminkør: Sabine Schumann for Bastarden

Årets sounddesigner: Anna Zamecka-Wójcik for Apolonia, Apolonia

Årets visuelle effekter: Alexander Schepelern for Bastarden

Årets kostumedesigner: Dronning Margrethe 2. for Ehrengard: Forførelsens kunst

Årets scenograf: Jette Lehmann for Bastarden

Årets score: Jonas Struck for Apolonia, Apolonia

Årets originale sang: Lasse Dein, Christian Grinderslev og Slwmo for ’Så ved man, hvad man får’ fra Meter i sekundet

Årets engelsksprogede spillefilm: Oppenheimer

Åretsikke-engelsksprogede spillefilm: Close

Æres-Robert: Marianne Moritzen

Ib-prisen: Sara Stockmann

Martin Riis Larsen

Ejer og stifter, samt skribent