Menu Luk

Her er vinderne af Emmy 2022

Få det fulde overblik over alle vinderne fra Emmy 2022 lige her. Vinderen er markeret med fed tekst.

BEST DRAMA SERIES

  • Better Call Saul (AMC)
  • Euphoria (HBO)
  • Ozark (Netflix)
  • Severance (Apple TV+)
  • Squid Game (Netflix)
  • Stranger Things (Netflix)
  • Succession (HBO)
  • Yellowjackets (Showtime)

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES

  • Jodie Comer (Killing Eve)
  • Laura Linney (Ozark)
  • Melanie Lynskey (Yellowjackets)
  • Sandra Oh (Killing Eve)
  • Reese Witherspoon (The Morning Show)
  • Zendaya (Euphoria)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES

  • Jason Bateman (Ozark)
  • Brian Cox (Succession)
  • Lee Jung-jae (Squid Game)
  • Bob Odenkirk (Better Call Saul)
  • Adam Scott (Severance)
  • Jeremy Strong (Succession)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES

  • Patricia Arquette (Severance)
  • Julia Garner (Ozark)
  • Jung Ho-yeon (Squid Game)
  • Christina Ricci (Yellowjackets)
  • Rhea Seehorn (Better Call Saul)
  • J. Smith-Cameron (Succession)
  • Sarah Snook (Succession)
  • Sydney Sweeney (Euphoria)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES

  • Nicholas Braun (Succession)
  • Billy Crudup (The Morning Show)
  • Kieran Culkin (Succession)
  • Park Hae-soo (Squid Game)
  • Matthew Macfadyen (Succession)
  • John Turturro (Severance)
  • Christopher Walken (Severance)
  • Oh Yeong-soo (Squid Game)

BEST COMEDY SERIES

  • Abbott Elementary (ABC)
  • Barry (HBO)
  • Curb Your Enthusiasm (HBO)
  • Hacks (HBO Max)
  • The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
  • Only Murders in the Building (Hulu)
  • Ted Lasso (Apple)
  • What We Do in the Shadows (FX)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES

  • Rachel Brosnahan (The Marvelous Mrs. Maisel)
  • Quinta Brunson (Abbott Elementary)
  • Kaley Cuoco (The Flight Attendant)
  • Elle Fanning (The Great)
  • Issa Rae (Insecure)
  • Jean Smart (Hacks)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES

  • Donald Glover (Atlanta)
  • Bill Hader (Barry)
  • Nicholas Hoult (The Great)
  • Steve Martin (Only Murders in the Building)
  • Martin Short (Only Murders in the Building)
  • Jason Sudeikis (Ted Lasso)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES

  • Alex Borstein (The Marvelous Mrs. Maisel)
  • Hannah Einbinder (Hacks)
  • Janelle James (Abbott Elementary)
  • Kate McKinnon (Saturday Night Live)
  • Sarah Niles (Ted Lasso)
  • Sheryl Lee Ralph (Abbott Elementary)
  • Juno Temple (Ted Lasso)
  • Hannah Waddingham (Ted Lasso)
Læs også:  Bodilprisen 2022: Her er de nominerede

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES

  • Anthony Carrigan (Barry)
  • Brett Goldstein (Ted Lasso)
  • Toheeb Jimoh (Ted Lasso)
  • Nick Mohammed (Ted Lasso)
  • Tony Shalhoub (The Marvelous Mrs. Maisel)
  • Tyler James Williams (Abbott Elementary)
  • Henry Winkler (Barry)
  • Bowen Yang (Saturday Night Live)

BEST LIMITED OR ANTHOLOGY SERIES

  • Dopesick (Hulu)
  • The Dropout (Hulu)
  • Inventing Anna (Netflix)
  • Pam & Tommy (Hulu)
  • The White Lotus (HBO)

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES, MOVIE OR ANTHOLOGY

  • Toni Collette (The Staircase)
  • Julia Garner (Inventing Anna)
  • Lily James (Pam & Tommy)
  • Sarah Paulson (Impeachment: American Crime Story)
  • Margaret Qualley (Maid)
  • Amanda Seyfried (The Dropout)

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES, MOVIE OR ANTHOLOGY

  • Colin Firth (The Staircase)
  • Andrew Garfield (Under the Banner of Heaven)
  • Oscar Isaac (Scenes From a Marriage)
  • Michael Keaton (Dopesick)
  • Himesh Patel (Station Eleven)
  • Sebastian Stan (Pam & Tommy)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED OR ANTHOLOGY SERIES OR MOVIE

  • Connie Britton (The White Lotus)
  • Jennifer Coolidge (The White Lotus)
  • Alexandra Daddario (The White Lotus)
  • Kaitlyn Dever (Dopesick)
  • Natasha Rothwell (The White Lotus)
  • Sydney Sweeney (The White Lotus)
  • Mare Winningham (Dopesick)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED OR ANTHOLOGY SERIES OR MOVIE

  • Murray Bartlett (The White Lotus)
  • Jake Lacy (The White Lotus)
  • Will Poulter (Dopesick)
  • Seth Rogen (Pam & Tommy)
  • Peter Sarsgaard (Dopesick)
  • Michael Stuhlbarg (Dopesick)
  • Steve Zahn (The White Lotus)

BEST VARIETY TALK SERIES

  • The Daily Show With Trevor Noah (Comedy Central)
  • Jimmy Kimmel Live! (ABC)
  • Last Week Tonight With John Oliver (HBO)
  • Late Night With Seth Meyers (NBC)
  • The Late Show With Stephen Colbert (CBS)

BEST VARIETY SKETCH SERIES

  • A Black Lady Sketch Show (HBO/HBO Max)
  • Saturday Night Live (NBC)
  • BEST COMPETITION PROGRAM
  • The Amazing Race (CBS)
  • Lizzo’s Watch Out for the Big Grrrls (Amazon Prime Video)
  • Nailed It! (Netflix)
  • RuPaul’s Drag Race (VH1)
  • Top Chef (Bravo)
  • The Voice (NBC)
Læs også:  Her er vinderne af Bodilprisen 2022

BEST DIRECTING FOR A DRAMA SERIES

  • Jason Bateman (Ozark)
  • Ben Stiller (Severance)
  • Hwang Dong-hyuk (Squid Game)
  • Mark Mylod (Succession)
  • Cathy Yan (Succession)
  • Lorene Scafaria (Succession)
  • Karyn Kusama (Yellowjackets)

BEST DIRECTING FOR A LIMITED OR ANTHOLOGY SERIES OR MOVIE

  • Danny Strong (Dopesick)
  • Francesca Gregorini (The Dropout)
  • Michael Showalter (The Dropout)
  • John Wells (MAID)
  • Hiro Murai (Station Eleven)
  • Mike White (The White Lotus)

BEST DIRECTING FOR A COMEDY SERIES

  • Hiro Murai (Atlanta)
  • Bill Hader (Barry)
  • Lucia Aniello (Hacks)
  • Mary Lou Belli (The Ms. Pat Show)
  • Jamie Babbit (Only Murders in the Building)
  • Cherien Dabis (Only Murders in the Building)
  • MJ Delaney (Ted Lasso)

BEST WRITING FOR A COMEDY SERIES

  • Quinta Brunson (Abbott Elementary)
  • Duffy Boudreau (Barry)
  • Alec Berg, Bill Hader (Barry)
  • Lucia Aniello, Paul W. Downs, Jen Statsky (Hacks)
  • Steve Martin, John Hoffman (Only Murders in the Building)
  • Jane Becker (Ted Lasso)
  • Sarah Naftalis (What We Do in the Shadows)
  • Stefani Robinson (What We Do in the Shadows)

BEST WRITING FOR A DRAMA SERIES

  • Thomas Schnauz (Better Call Saul)
  • Chris Mundy (Ozark)
  • Dan Erickson (Severance)
  • Hwang Dong-hyuk (Squid Game)
  • Jesse Armstrong (Succession)
  • Jonathan Lisco, Ashley Lyle, Bart Nickerson (Yellowjackets)
  • Ashley Lyle, Bart Nickerson (Yellowjackets)

BEST WRITING FOR A LIMITED OR ANTHOLOGY SERIES OR MOVIE

  • Danny Strong (Dopesick)
  • Elizabeth Meriwether (The Dropout)
  • Sarah Burgess (Impeachment: American Crime Story)
  • Molly Smith Metzler (MAID)
  • Patrick Somerville (Station Eleven)
  • Mike White (The White Lotus)

BEST WRITING FOR A VARIETY SPECIAL

  • Ali Wong (Ali Wong: Don Wong)
  • Ian Berger, Devin Delliquanti, Jennifer Flanz, Jordan Klepper, Zhubin Parang, Scott Sherman (The Daily Show With Trevor Noah Presents: Jordan Klepper Fingers the Globe – Hungary for Democracy)
  • Jerrod Carmichael (Jerrod Carmichael: Rothaniel)
  • Nicole Byer (Nicole Byer: BBW (Big Beautiful Weirdo))
  • Norm Macdonald (Norm Macdonald: Nothing Special)