Menu Luk

Efter kæmpesuccesen Fædre og mødre, som i 2022 trak over 350.000 danskere i biografen, kan Nordisk Film i dag løfte sløret for Paprika Steens næste spillefilm: DET NYE ÅR

Filmen, DET NYE ÅR, foregår en nytårsaften blandt en gruppe venner i København. Filmen er skrevet af Jakob Weis, der også var manuskriptforfatter på de to seneste film Fædre og mødre og Den tid på året som Paprika Steen har instrueret. DET NYE ÅR går i optagelser i København på mandag og får premiere i biografer over hele landet d. 6. november i år.

En komedie om håb, kærlighed og venskab

Det er nytårsaften.Vennerne Nomi, Jens, Charlotte og Kris og deres børn mødes traditionen tro tilen festlig middag. Men i år er noget anderledes end det plejer at være – forsom en joker i år ankommer også Nomis nye kæreste Finn. Og som aftenen går, stårdet klart, at intet fremover vil være det samme igen.

DET NYE ÅR tegner etmorsomt og hjertevarmt portræt af en lille flok venner, der på årets sidsteaften må sande, at alting ikke bliver helt som det plejer.

Stjernecast til nytårsmiddag
Til filmens cast harPaprika Steen og Nordisk Film Production v/ producer Mikael Rieks håndplukketen god håndfuld af de største stjerner på den danske filmhimmel. Som de firemangeårige venner kan publikum glæde sig til at møde Tuva Novotny som aftenensværtinde Nomi, mens Anders W. Berthelsen og Birgitte Hjort Sørensen spillerparret Jens og Charlotte. Som vennen Kris, der er afsted uden sin nye ungekæreste, fuldender Christian Tafdrup firkløveret. Lars Brygmann spiller Nomisnye kæreste Finn, og Solbjørg Højfeldt kan ses som genboen Karen Margrethe. Somfortællingens to teenagere ses stortalenterne Daniel Andreas Ørum-Hansen somNomis søn Vincent og Nikoline Juul Rohold som Jens og Charlottes datterCaroline.

På foto (øverst fra venstre): Lars Brygmann, Christian Tafdrup, Paprika Steen og Anders W. Berthelsen. Forrest (fra venstre): Tuva Novotny og Birgitte Hjort Sørensen. Fotograf: Per Arnesen