Doktor Glas
Anmeldt af Mille Lau
”Gåsehudsgaranti i skandinavisk topklasse.”
Doktor Glas er en moderne, skandinavisk psykologisk thriller, der tager Hjalmar Söderbergs klassiske roman fra begyndelsen af 1900‑tallet og bringer den ind i et nutidigt jetsetter‑univers, hvor overflade, succes og selvbedrag smelter sammen til et mørkt og dragende drama. Filmen viser Stockholm fra en dunkel, næsten klaustrofobisk side, hvor glamour og ødelæggelse går hånd i hånd.
I centrum står den unge læge Gabriel Glas, spillet af Isac Calmroth. Han er 29 år, ensom, jomfru og fanget i en spiral af pornoafhængighed og selvforagt. Calmroth giver karakteren en intensitet, der gør det smertefuldt tydeligt, hvordan hans moralske kompas langsomt opløses indefra. Da modedesigneren Helga Gregorius spillet af Thea Sofie Loch Næss, træder ind i hans klinik, bliver han øjeblikkeligt som besat af hende. Ikke kun forelsket og betaget, men helt igennem besat. Hans ønske om at “redde” hende udvikler sig til en stalker‑agtig besættelse, der driver ham ud over alle grænser.
Helga lever et tilsyneladende perfekt liv udadtil som jetsetter, mor til Wilma og succesfuld tøjdesigner. Men bag facaden er hun et knust menneske, fanget i et ægteskab med den prisbelønnede forfatter Patrik Gregorius spillet af Christian Fandango. Patrik er et studie i storhedsvanvid: Han er i gang med at lave en film om sin mors liv – med sin egen mor i hovedrollen – og har hyret sin søsters forlovede til at spille sig selv. Hans kontrolbehov og selvoptagethed gør ham til en uhyggelig modpol til både Helga og Glas. For Patrik er Helga HANS. Men Helga er helt sin egen – og det er netop dér, konflikten eksploderer og kulminerer.
I en mindre, men markant rolle finder vi Nikolai, greve af Monpezat, der her får sin skuespillerdebut som Patriks bror, Søren. Det er en overraskende stærk præstation, og man fornemmer tydeligt, at det ikke bliver sidste gang, vi ser ham på det store lærred. Han tilfører filmen en kølig elegance, med et glimt i øjet og et kæmpe smil på læben, samlet passer denne rolle perfekt ind i fortællingen.
Filmen balancerer mellem psykologisk thriller og råt relationsdrama i en forførende skandinavisk noir genre, som er meget oppe i tiden. Instruktør Erik Leijonborg har nyfortolket et værk, som udstilles både moderne men samtidig tro mod romanens kerne: moral, begær og de grænser, mennesker er villige til at overskride for at få det, de længes efter. “En film om overflade og succes, men også om sprækkerne nedenunder,” som han selv beskriver det – og netop de sprækker er filmens stærkeste element.
Det skandinaviske ensemble – med både unge talenter og erfarne kræfter – løfter fortællingen til et niveau, hvor man som publikum konstant er i tvivl om, hvem man egentlig kan stole på og holder med. Calmroth og Fandango beskriver selv arbejdet som “vanvittigt og udmattende”, og det mærkes hele filmen igennem hvor mange kræfter de har måtte lægge i deres præstationer. Deres karakterer er komplekse, ubehagelige og umulige at placere i simple kategorier.
Doktor Glas er skandinavisk noir i sin mest intense form: mørk, elegant, psykologisk og dybt foruroligende. En film, der både udfordrer og fascinerer – og efterlader én med gåsehud længe efter, lyset tændes i salen.
Trailer:
Title: Doktor Glas
Karakter: 6 ud af 6 stjerner
Instruktør: Erik Leijonborg
Medvirkende: Isac Calmroth, Christian Fandango, Thea Sofie Loch Næss, Nikolai, greve af Monpezat m.fl.
Genre: Drama, Skandinavisk Noir
Længde: 1 t 52 min
Premiere: 26. Marts 2026