Menu Luk

Her er de nominerede til SVEND 2022

SVEND – Hele Danmarks Filmpris – kan løfte sløret for de nominerede til dette års prisuddeling. Både erfarne veteraner og lovende filmhåb skal hyldes, når SVEND-prisen løber af stablen den 31. august i Krøyers Have i Svendborg. 

SVEND offentliggøre de nominerede til den 18. udgave af Hele Danmarks Filmpris. Nu er det op til de danske biografgængere at pege på, hvem der skal modtage årets eftertragtede priser, når SVEND22 bliver uddelt den 31. august i Krøyers Have i Svendborg.

Årets nominerede tæller de seneste 12 måneders mest populære biograffilm og tv-serier, hvor både erfarne filmfolk og lovende talenter har imponeret og vakt interesse i film som Anders Refns DE FORBANDEDE ÅR II, Charlotte Sielings MARGRETE DEN FØRSTE og Niels Arden Oplevs ROSE, der alle har fået op til flere nomineringer ved årets prisuddeling.

Her er Sofie Gråbøl både nomineret i kategorien Årets Kvindelige skuespiller for sin præstation i filmen ROSE samt i kategorien Årets danske skuespiller i en TV-dramaserie for sin rolle som afdelingslederen Ella i serien DAG & NAT. Kategorien Årets håb byder på lovende filmtalenter og består i år udelukkende af kvindelige skuespillere. Feltet udgøres af Anne Sofie Wanstrup, Ragnhild Kaasgaard og Nivi Pedersen, der har udmærket sig på det store lærred.

De 10 nominerede danske film er valgt ud fra antal solgte billetter i perioden 1. juli 2021 til 30. juni 2022. Juryen har derudover udvalgt de nominerede skuespilpræstationer fra de 10 film, mens de nominerede i kategorien Årets danske skuespiller i en TV-dramaserie er valgt blandt de fem mest sete serier. Nu er det op til publikum at afgøre og træffe de endelige beslutninger om, hvem af de nominerede, der skal løbe med årets SVEND-priser.

Afstemningen er åben fra i dag til og med torsdag den 25. august via Svendfilmfest.dk. Man kan kun stemme én gang per person, og blandt de afgivne stemmer trækkes 10 vindere, som hver modtager to biografbilletter.

Lars Mikkelsen hyldes med Hæderspris

Traditionen tro hylder SVEND22 én af Danmarks største og mest markante personligheder. I år er valget faldet på Lars Mikkelsen, der hædres for sine enestående skuespilpræstationer gennem fire årtier. Udover at modtage Årets Hæderspris ved SVEND22 vil Lars Mikkelsen samtidig være i fokus fra den 26. august til den 31. august gennem en række særlige og nøje udvalgte arrangementer og filmvisninger i Svendborg, der finder sted op til prisuddelingen den 31. august.

Læs også:  3 Oscar-nomineringer til 'Flugt'

Årets danske film

  1. De forbandede år II – Instruktør Anders Refn
  2. Hvidstengruppen II – De efterladte – instruktør Anne-Grethe Bjarup Riis
  3. Hvor kragerne vender – instruktør Lisa Jespersen
  4. Margrete den Første – instruktør Charlotte Sieling
  5. Pagten – instruktør Bille August
  6. Rose – instruktør Niels Arden Oplev
  7. Skyggen i mit øje – instruktør Ole Bornedal
  8. Tag min hånd – instruktør Lars Kaalund
  9. Ternet Ninja 2 – instruktører Anders Matthesen og Thorbjørn Christoffersen
  10. Vildmænd – instruktør Thomas Daneskov

Årets danske børnefilm

  1. Familien Jul og Nissehotellet – instruktør Carsten Rudolf
  2. Forsvundet til Halloween – instruktør Philip Th. Pedersen
  3. Intet- instruktører Trine Piil og Seamus McNally
  4. Krummerne – Det er svært at være 11 år – instruktør Michael Asmussen
  5. Robotbror – Instruktør Frederik Meldal Nørgaard

Årets udenlandske børnefilm

  1. Boss Baby 2: Det bli’r i familien
  2. Paw Patrol: The Movie
  3. Sonic the Hedgehoc 2
  4. Syng 2
  5. Bad Guys – de er super barske

Årets udenlandske film

  1. Fantastiske Skabninger 3: Dumbledores hemmeligheder
  2. No Time to Die
  3. Spider-Man: No Way Home
  4. The Batman
  5. Top Gun 2: Maverick

Årets kvindelige skuespiller

  1. Birthe Neumann – for Pagten
  2. Lene Maria Christensen – for Rose
  3. Rosalinde Mynster – for Hvor kragerne vender
  4. Sofie Gråbøl – for Rose
  5. Trine Dyrholm– for Margrete den Første

Årets mandlige skuespiller

  1. Anders W. Berthelsen – for Rose
  2. Jakob Oftebro – for Margrete den Første
  3. Jesper Christensen – for De forbandede år II
  4. Rasmus Bjerg – for Vildmænd
  5. Søren Malling – for Margrete den Første

Årets Håb

  1. Anne Sofie Wanstrup
  2. Nivi Pedersen
  3. Ragnhild Kaasgaard

Årets danske TV-dramaserie

  1. Badehotellet 9  – TV2 – Hovedforfatter Hanna Lundblad & Stig Thorsboe
  2. Borgen 4 – Riget, Magten og Æren – DR1 – Hovedforfatter Adam Price og Emilie Lebach Kaae
  3. Dag & nat – TV2 – Hovedforfatter Lone Scherfig
  4. Kometernes Jul – TV2 – Hovedforfatter Jenny Lund Madsen
  5. Margrete den Første – TV2 – Hovedforfatter Charlotte Sieling
Læs også:  Oscar 2022: Store overraskelser ved Oscar-nomineringerne

Årets danske skuespiller i en TV-dramaserie

  1. Jens Jacob Tychsen – for Badehotellet 9
  2. Mikkel Boe Følsgaard – for Borgen 4 – Riget, Magten og Æren
  3. Sidse Babett Knudsen – for Borgen 4 – Magten, Riget og Æren
  4. Sofie Gråbøl – for Dag og nat
  5. Trine Dyrholm – for Margrete den Første

Afgiv din stemme lige her

Udenfor afstemning uddeles:
Juryens særpris

Svend Hædersprisen

Hovedkreditering på de nominerede danske film og Tv-serier

De forbandede år II / Space Rocket Nation, Producent: Lene Børglum, Instr.: Anders Refn, Manuskript: Anders Refn

Hvidstengruppen II – De efterladte Regner Grasten Film, Producent: Regner Grasten, Instr.: Anne-Grethe Bjarup Riis, Manuskript: Torvald Lervad

Hvor kragerne vender Hyæne Film, Producent: Daniel Mühlendorph, Instr.: Lisa Jespersen, Manuskript: Lisa Jespersen og Sara Isabella Jønsson Vedde

Margrete den Første / SF Studios, Producent: Birgitte Skov, Instr.: Charlotte Sieling, Manuskript: Jesper Fink, Maya Ilsøe og Charlotte Sieling

Pagten / Motor Productions, Producent: Jesper Morthorst, Instr.: Bille August, Manuskript: Christian Torpe

Rose Nordisk Film Production, Producent: Thomas Heinesen Instr.: Niels Arden Oplev, Manuskript: Niels Arden Oplev

Skyggen i mit øje / MISO Film, Producere: Jonas Allen, Peter Bose, Instr.: Ole Bornedal, Manuskript: Ole Bornedal

Tag min hånd Deluca Film, Producer: Morten Asmussen, Instr.: Lars Kaalund, Manuskript: Morten Dragsted

Ternet Ninja 2 / A Film Production, Producere: Anders Mastrup, Trine Heidegaard, Instr: Anders Matthesen, Thorbjørn Christoffersen, Manuskript: Anders Matthesen

Vildmænd / Nordisk Film/Spring, Producer: Lina Flint, Instr.: Thomas Daneskov, Manuskript: Morten Pape, Thomas Daneskov

Badehotellet 9 / TV2, Hovedforfatter Hanna Lundblad & Stig Thorsboe, produceret af SF Studios Production i coproduktion med Nitrat Film og Thorsboe & Lundblad ApS. Producer: Michael Bille Frandsen Konceptuerende instr.: Fabien Wullenweber

Borgen 4 – Riget, Magten og Æren / DR1, SAM Productions, Hovedforfatter: Adam Price og Emilie Lebech Kaae, Instruk.: Per Fly

Dag og nat / TV2, Creative Alliance, Producent: Malene Blenkov, Hovedforfatter: Lone Scherfig efter idé af Mette Horn, Manuskript: Lone Scherfig og Kim Fup Aakeson

Kometernes Jul / TV2, Nordisk Film Productions, producent: Henrik Zein, Hovedforfatter: Jenny Lund Madsen, Instr.: Ask Hasselbalch