Menu Luk

Robert Prisen 2022 -
Her er alle Robert-vinderne

Kilde: TV2

Det har været en god aften for Netflix-serien ‘Kastanjemanden’ og dokumentarfilmen ‘Flugt’. Se listen over vinderne af Robert-priserne her.  Den danske film- og tv-branche har lørdag aften været samlet for at fejre sig selv ved årets Robert-prisuddeling 2022. Det skete ved prisuddelingen, som lørdag aften fandt sted i Tivoli Hotel & Congress Center i København.

En lang række priser i forskellige kategorier blev uddelt for 38. gang af Danmarks Film Akademi. Robert Prisen blev nemlig uddelt første gang i 1984 og betragtes som det danske svar på den amerikanske filmpris Oscar.

Topscorerne ved aftenens Robert–uddeling blev Netflix–serien “Kastanjemanden” med fire priser, animationsdokumentarfilmen “Flugt” med fem priser og spillefilmene “Hvor kragerne vender” og “Margrete den Første” med hver især tre priser.

Læs også:  Her er de nominerede til SVEND 2022

Her er aftenens vindere:
Årets Mandlige Birolle (tv-serie): David Dencik, ‘Kastanjemanden’.
Årets Kvindelige Birolle (tv-serie): Iben Dorner, “‘Kastanjemanden’.
Årets Kortfilm (fiktion/animation): ‘Vilde sind’, instrueret af Hannah Elbke.
Årets Mandlige Hovedrolle (tv-serie): Besir Zeciri, ‘Fredløs’.
Årets Kvindelige Hovedrolle (tv-serie): Danica Curcic, ‘Kastanjemanden’.
Årets Korte Tv-serie: ‘Fredløs’, produceret af Strong Productions og Splay One.
Årets Tv-serie: ‘Kastanjemanden’.
Årets Originale Sang: ‘The Last Call”, Lydmor. Fra filmen “Venuseffekten’.
Årets Score: Uno Helmersson, ‘Flugt’.
Årets Sounddesigner: Edward Björner og Tormod Ringnes, ‘Flugt’.
Årets Engelsksprogede Film: ‘Nomadland’.
Årets Ikke–engelsksprogede Film: ‘De Uskyldige’.
Årets Fotograf: Stroud Rohde Pearce, ‘Kandis for livet’.
Årets Klipper: Janus Billeskov Jansen, ‘Flugt’.
Årets Kortfilm (dokumentar): ‘De pårørende’.
Årets Dokumentarfilm: ‘Flugt’.
Årets Børne- og ungdomsfilm: ‘Ternet Ninja 2’.
Ib Prisen: Monica Hellström, ‘Flugt’.
Årets Adapterede Manuskript: Anders Matthesen, ‘Ternet Ninja 2’.
Årets Originale Manuskript: Lisa Jespersen og Sara Isabella Jønsson, ‘Hvor kragerne vender’.
Årets Mandlige Birolle: Jakob Oftebro, ‘Margrete den Første’.
Årets Kvindelige Birolle: Josephine Park, ‘Venuseffekten’.
Årets Sminkør: Elizabeth Bukkehave, ‘Skyggen i mit øje’.
Årets Scenograf: Søren Schwarzberg, ‘Margrete den Første’.
Årets Kostumedesigner: Manon Rasmussen, ‘Margrete den Første.
Årets Visuelle Effekter: Nikolas d’Andrade, Sébastian Caudron og Mikael Windelin, ‘Skyggen i mit øje’.
Årets Instruktør: Lisa Jespersen, ‘Hvor kragerne vender’.
Årets Mandlige Hovedrolle: Simon Bennebjerg, ‘Pagten’.
Årets Kvindelige Hovedrolle: Birthe Neumann, ‘Pagten’.
Årets Danske Spillefilm: ‘Hvor kragerne vender’.

Læs også:  Dansk Oscar for klipning!

TILLYKKE TIL ALLE VINDERNE